Kdy si založit důchodové spoření a kdy jej můžete vybrat?

Když je člověku dvacet nebo třicet let, myšlenky na stáří obvykle nemívá. Logicky tak nepřemýšlí ani o tom, jaký důchod bude pobírat, nebo zda by bylo dobré si na stáří začít něco spořit. Jiné je to v případě, že sám zaměstnavatel nabízí jako benefit příspěvek na důchodové spoření, tehdy je velmi výhodné na to přistoupit a na důchod si začít spořit. Ale ne každý zaměstnavatel toto nabízí. Každý z nás si ale na důchod může začít spořit – a to kdykoliv.

Chcete si na stáří spořit? Začněte co nejdříve!

Dnes už drtivá většina zaměstnavatelů láká nové zaměstnance právě na benefity, a jedním z nich je i příspěvek na důchodové připojištění. V tom případě si zaměstnanec hradí jen určitou částku sám z výplaty a zbytek mu přispívá zaměstnavatel, což je nejen výhodné ale i velmi chytré. Důchod si každý z nás představuje jako bezstarostné období, bez práce. Jenže o tom, jak moc bezstarostný takový důchod bude, rozhoduje právě i to, zda má člověk něco naspořeno. I mladí lidé by tak nad tímto připojištěním měli přemýšlet, a to klidně i ve dvaceti letech nebo dříve.

Důchodové spoření se dá dokonce platit i dětem, nezletilým potomkům můžete jako rodiče takto výhodně spořit. Po dovršení plnoletosti se pak samo dítě rozhodne, zda si bude spořit dále, nebo ne. Peníze se pak dají vybrat, což ale není úplně výhodné, je lepší vybrat třeba jen část a zbytek ponechat na spořicím účtu a pokračovat. Stáří se pak může stát skutečně bezstarostným obdobím.

Když si totiž propočítáme, kolik si naspoříme například od svých třiceti let do důchodového věku, nemusí to úplně stačit. Záleží i na tom, jakou částku si budete měsíčně odkládat. Spořit se dá pětistovka, ale klidně to mohou být i tisícikoruny měsíčně.

Záleží na tom, jaký máte rozpočet

S důchodovým připojištěním je tedy dobré začít co nejdříve. V případě, že se sám dospělý člověk rozhoduje o tom, kdy začít, mělo by to být již po nástupu do prvního zaměstnání. Klidně i právě ve dvaceti letech. Jestliže to už nestíháte, je pak třicítka nejlepším a stále ještě výhodným obdobím. Později už by vám naspořené peníze asi opravdu nestačily.

Hodně to ale záleží na tom, jakým rozpočtem disponujete. Kolik peněz vám aktuálně zbývá z výplaty po zaplacení všech ostatních účtů. Pětistovku měsíčně člověk odloží bokem mnohem snáz než třeba dva tisíce. Dobrou zprávou ale je, že výše měsíčního příspěvku na důchodové spoření se dá časem měnit, můžete tedy spořit vždy tak, jak vám to rozpočet aktuálně umožňuje.

Kdy je možné peníze vybrat?

Důchodové připojištění funguje stejně jako třeba stavební spoření. To znamená, že si spoříte peníze po pevně danou dobu a během toho není možné na peníze sahat, až na určité výjimky. Mimořádná výplata naspořených peněz je možná, ale vždy za určitých pravidel, a mnohdy se to ani nevyplácí. Je třeba myslet také na to, že jak na důchodové spoření, tak i na stavební spoření se vztahuje státní podpora – a toho by byla škoda také nevyužít.

Ovšem doba je, jaká je, a stále více domácností se dostává do finančních potíží. Logicky pak lidé myslí i na peníze, které si spoří na podobné účty, a přemýšlí nad zrušením těchto produktů. Pokud již spoříte peníze na důchod, nesahejte na ně, a to i v případě, že jste v krizi. Raději si snižte splátky na minimum nebo se domluvte na přerušení placení a začněte zase v době, kdy to bude možné. Podmínky pro předčasný výběr naspořených peněz totiž nikdy nejsou výhodné a proces vyplacení naspořené částky je i poměrně zdlouhavý.

Důchodové spoření má smysl, začněte s tím proto opravdu co nejdříve.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *