Skútr

Nezapomeňte při nákupu el. skútru na kompletní výbavu

Elektrický skútr představuje navzdory své jednoduchosti plnohodnotný dopravní prostředek. Co všechno je součástí jeho výbavy? Co byste si měli před nákupem konkrétně zkontrolovat?

Jakou výbavu by měl mít váš skútr

Elektrický skútr nabízí jednoduchý a bezproblémový provoz díky nenáročné konstrukci. Motor i akumulátor lze považovat za minimálně náchylné k poruchám. Výhodou je i ekologická jízda bez produkce škodlivých emisí, zápachu a hluku. Kromě toho zajistí toto zařízení řidiči maximální komfort.

Aby ale skútr splnil všechny výše uvedené parametry, je nutné se ujistit, že je adekvátně vybaven. Především se zaměřte na následující aspekty:

  • úsporné a výkonné osvětlení
  • odpružená kola a kvalitní brzdy
  • přítomnost dálkového ovládání
  • adekvátní nosnost zařízení
  • rozměrný zavazadlový prostor

Úsporné a výkonné osvětlení

V rámci zachování bezpečnosti i při zhoršených světelných podmínkách by měl váš skútr v první řadě disponovat kvalitními světlomety. Ty se dnes už nejčastěji dodávají v provedení LED. Nabízejí tedy vysoký výkon, světelný kužel je proto dostatečně silný a zaručuje dobrou viditelnost. Současně je tato technologie úsporná.

Samozřejmostí by také měla být možnost přepínat mezi dálkovými a potkávacími světly. A protože na silnici platí obligátní pravidlo vidět a být viděn, je důležité také mít na skútru aktivováno rovněž denní svícení.

Odpružená kola a kvalitní brzdy

Odpružení rozhoduje o požitku z jízdy, a to především v nerovném terénu. Kvalitní tlumiče dokáží odpružit velmi dobře přední i zadní kolo. Bez obav se tak můžete se skútrem vypravit také do přírody. Zvládne i polní či lesní cesty.

Kromě toho se vyplatí sledovat v případě, že nechceme jen klasické městské „vozítko“, zda skútr je vybaven většími koly. Některé modely mají dokonce osmnáctipalcové provedení, a to už bez potíží zvládne zatravněné úseky a další komplikovanější podmínky. Hlavně u silnějších skútrů se také vyplatí použití kotoučových brzdy, které jsou nejúčinnější.

Přítomnost dálkového ovládání

Moderní elektrické skútry jsou vybaveny rovněž dálkovým ovládáním s alarmem, který dostanete vedle klasického klíče do zapalování. Ovládání umožňuje váš skútr zamknout, odemknout i rovnou nastartovat právě bez použití klíče.

Alarm se automaticky aktivuje nebo deaktivuje přes ovladač. Díky tomuto bezpečnostnímu mechanismu tak nemusíte mít strach ponechat svůj stroj opuštěný na ulici. Alarm především musí být schopen nabídnout adekvátní hlasitost.

Adekvátní nosnost zařízení

Obecně platí, že skútry jsou navrženy pro jednoho motoristu. Zároveň bez problémů uvezou i vaše zavazadla – Lze s nimi vyjet i na delší výlety. Na trhu jsou už navíc dostupné i modely s nosností až 180 kg. A ty už jsou určeny pro dva jezdce.

Elektrický skútr si při této dostačující robustnosti stále zachovává ve srovnání se svým protějškem osazeným spalovacím motorem lehkost. To mu propůjčuje snadnou ovladatelnost a dobrou manévrovatelnost. Což oceníte hlavně v hustém provozu ve městě.

Rozměrný zavazadlový prostor

Abyste měli kam uložit helmu, kterou je samozřejmě důležité i v tomto případě mít, případně si mohli pohodlně uskladnit jiná zavazadla či drobný nákup, potřebujete k tomu adekvátní prostor. Ten vám nabídne kufr na skútry.

Kufry se vyrábějí v provedení horním a bočním. Do horního kufru neboli topcase lze uložit spíše lehčí, ale více objemná zavazadla. Větší zátěž pak rozložte primárně do obou bočních kufrů. Snažte se pak, abyste tak učinili rovnoměrně.

Zdroj fotografií: Motoe.cz

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *