Kde vyměnit mince za bankovky?

Jako děti jsme do prasátek spořili všichni, ale ani v dospělosti to mnohé neopustilo. Zvyk spořit si doma do kasičky máme v sobě zasazený, a je mnoho lidí, kteří si odkládají doma peníze právě do pokladničky. A nejčastěji odkládáme mince, díky tomu si ale můžeme naspořit poměrně slušný balík. Co když ale peníze potřebujeme na něco použít a máme v rukou jen samé mince? Kam je zajít proměnit?

Proč spořit právě do kasičky?

Spoření do kasičky má své výhody. Když každý den přijdete domů a z kapes či z peněženky vysypete nějaké drobné, které odložíte právě do pokladničky, za rok ji otevřete a peníze spočítáte, jistě to nebude zanedbatelná částka. Spořit ale samozřejmě můžete libovolně dlouho, až zkrátka budete peníze potřebovat, z kasičky si je vezmete. Když odkládáme bokem jako spoření na horší časy drobné, často to tolik nepocítíme, jako kdybychom tak vhazovali bankovky. Je to vlastně taková malá finta, která funguje, a díky tomu je stále velké množství z nás, kteří tímto způsobem šetří. Pak ale nastane situace, kdy je nutné peníze jít proměnit. Za hromadu mincí si toho totiž moc nekoupíme. Kde smění mince za bankovky výhodně? A kam naopak nechodit? O část úspor totiž při výměně můžete přijít.

Zkuste obchody nebo drobnými plaťte postupně

Ono vždy záleží na tom, kolik drobných mincí máte nastřádáno. Pokud je jich skutečně hodně, potřebujete je proměnit hned, poplatkům se nevyhnete. Jestliže jich ale nemáte příliš nebo si můžete dovolit je utrácet postupně, můžete to udělat chytře. S drobnými, pokud jich opravdu není příliš, se dají dost dobře platit menší nákupy. Postupně tak můžete za mince nakupovat a svou sbírku snížíte. Jinak je také možné domluvit se na pokladně blízkého obchodu, zda zrovna mince se stejnou nominální hodnotou, jakou máte doma, nepotřebují. Někdy jsou obchody za drobné mince rády, takže si vlastně můžete pomoci navzájem. Taková výměna totiž proběhne zdarma.

Výměna mincí v bance

Právě v bance to zadarmo mít nebudete. Tedy můžete to mít zdarma, ale jen v případě, že do banky přinesete maximálně sto kusů mincí za jeden den, a navíc je budete mít již předem roztříděné. Třídit mince je nutné před směněním podle nominální hodnoty a v jednom balíčku nesmí být více než padesát kusů mincí. Jakmile přinesete mince neroztříděné, budete platit nejen poplatek za výměnu mincí, ale i za to, že banka nechá mince roztřídit. Každý banka má samozřejmě nastavená svá pravidla, poplatky se tedy liší podle toho, do jaké banky zamíříte mince směnit.

Výměna mincí na poště

Mnohem více se vám může tahle výměna mincí za bankovky vyplatit na poště. Některé pobočky pošt jsou také vděčné za drobné, takže vám je promění a nic si účtovat nebudou. Opět platí ale to, že i když zajdete na poštu, mince mějte již předem roztříděné. V případě, že by na vaší poště drobné nechtěli ochotně přijmout, máte ještě jednu možnost. Tento způsob chytré výměny mincí se vyplatí i tehdy, máte-li mincí skutečně více a nechcete je do banky nosit postupně, jen abyste ušetřili za poplatky. Na poště vám peníze vloží na účet zdarma, musíte tak ale učit prostřednictvím poštovní poukázky typu A. Pošta pak bude chtít jen poplatek, který se váže právě na vklad peněz poukázkou, a vyjde vás to na pár desetikorun.

Nemáte ve svém městě mincomat?

Poslední možností jsou mincomaty. Těch ale u nás moc není, najdete je spíše ve větších městech. Jde o typ bankomatu, kam můžete přijít jednoduše své drobné mince proměnit na bankovky. Mincomat drobné dokonce roztřídí, vydá vám stvrzenku a částku vám pak na pokladně dané banky vloží na účet nebo vám vydají za mince bankovky. I za službu mincomatu si připlatíte, v tomto případě také platí, že každá banka má dané své poplatky. Do sto kusů ale i mincomat spočítá a roztřídí mince zdarma. Mince se tedy spíše vyplatí proměňovat postupně a po menších částkách.

Kde najdu mincomat?

BrnoČeská 28
Liberec1. máje 79/18
Hradec KrálovéBřetislavova 1622/1
OrlováMasarykovo třída 1326, Lutyně
PelhřimovPříkopy 1754
PlzeňAmerická 2487/60
Praha 1Perlová 371/5
Praha 4Na Pankráci 310/60
Praha 5Lidická 66/43
Praha 9Chlumecká 765/6, Černý Most
Praha 9Veselská 663
TišnovBrněnská 151
Uherské HradištěVšehrdova 487
Ústí nad LabemMírové náměstí 1/1, palác Zdar
Zlínnáměstí T.G.Masaryka 4349
Zdroj: ČSOB

Zdroj foto: www.freepik.com

One comment

  1. Nejlepší je průběžně se drobáku zbavovat, je s tím zbytečná práce navíc. No když vám někdo jako svatební dar dá několik tisíc na koruny, velkou radost nemáte..

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *