Střídavá péče a alimenty: I když máte dítě ve střídavé péči, placení alimentů se nevyhnete

Rozvod či rozchod rodičů je vždy těžký, a jestliže mají partneři dítě, je třeba se dohodnout na jeho výchově. Čím dál častěji se u nás setkáváme se střídavou péčí, kdy dítě tráví stejný nebo podobně dlouhý čas s každým z rodičů. A fakticky tak má dva domovy. A právě tohle je zavádějící, protože rodiče si pak mylně myslí, že jim tím zaniká povinnost platit na dítě výživné. Ale ono to tak jednoduché není.

Jak se počítá výše alimentů, když je dítě ve střídavé péči obou rodičů?

Povinnost platit na dítě alimenty, tedy výživné, opravdu zcela nezaniká ve chvíli, kdy se rodiče dohodnou na střídavé péči nebo to určí přímo soud. I když si to obvykle rodiče myslí, není tomu tak. Alimenty se i tak vypočítávají, a to podle toho, jaké jsou příjmy každého z rodičů. Ale i dle toho, kolik času dítě u nich tráví.

V praxi to je tak, že ne vždy musí střídavá péče znamenat, že dítě tráví s jedním rodičem stejně dlouhý čas jako s tím druhým. A i to má na výši alimentů vliv. A samozřejmě i zde jde o to, kolik si rodiče vydělají.

Kdy alimenty platit nemusíte?

Pouze v případě, že se rodiče dohodnou mezi sebou nebo v případě, že je dítě u obou rodičů stejně dlouhou dobu, a i jejich příjmy jsou totožné, je možné povinnost placení výživného na dítě úplně smést ze stolu. To se ale moc často nestává. Většinou totiž otec vydělává více peněz – a je pak nucen platit matce výživné stejně tak, jako by měla dítě ve výhradní péči.

A proč? Zkrátka jde o to, že dítě by mělo mít stejné podmínky, jak u otce, tak i u matky. A pokud si jeden z rodičů nevydělává tolik, jako ten druhý, musí být rozdíl dorovnán právě výší výživného. Celá situace se ale může zamotat i tak, že mají povinnost platit výživné nakonec oba, jak matka, tak i otec. Výše výživného je pak úměrně vypočítána podle toho, kolik času dítě tráví u každého z nich a opět i zde hrají roli příjmy.

Nakonec je stejně nejlepší, když se matka i otec dokážou mezi sebou domluvit a sami si tak stanoví podmínky.

Zdroj foto: www.freepik.com

One comment

  1. Dobrý den,
    soud dceři určil asymetrickou péči o děti, s tím, že bývalý manžel na dvě děti doplácí bývalé manželce cca 3000,- měsíčně. Ze začátku přispíval na obědy a kroužky, teď už nepřispívá na nic, zdůvodnil to tím, že mu snížili plat , a to že on přispíval bylo nad rámec. Přídavky na děti má letos on, střídají se.
    Je povinen přispívat na školní potřeby, kroužky, (které děti samy chtěly), na školu v přírodě a jiné školní aktivity.
    Dcera pracuje 6 hodin denně., její bývalý manžel má odhadem plat skoro jedenkrát tolik.
    Budu ráda, o objasnění situace.
    Děkuji předem,
    s pozdravem Dana

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *