Práce na volné noze: Co obnáší a jaké profese si vedou nejlépe?

Freelancer je člověk, který pracuje sám na sebe, podniká, a přitom nemá podřízené, má své vlastní zákazníky nebo zakázky a svou práci i čas si organizuje výhradně sám. Práce na volné noze je oblíbená zejména v zahraničí, i když v posledních letech stoupá tento trend i u nás. Co práce na volné noze obnáší a můžete si tak vydělat? A které profese jsou pro tento model jako stvořené?

Chcete pracovat na volné noze? Jaké výhody na vás čekají?

Nejčastěji je člověk, který pracuje na volné noze osobou samostatně výdělečně činnou, má tedy živnostenský list a musí si hlídat pouze povinné platby a odvody. Jinak je ale nezávislý, nemusí nikoho poslouchat, ba nemusí ani nikoho hlídat, obvykle totiž nemá podřízené, jako klasický podnikatel.

Od běžného podnikání se práce na volné noze liší i tím, že se vykonává zpravidla z domova nebo odkudkoliv. Jde totiž o práci, která je vykonávána prostřednictvím počítače či internetu. Jakmile má freelancer svůj počítač, notebook nebo mobilní telefon, může pracovat třeba i z pláže nebo z chalupy.

Výhody práce na volné noze

Tohle je obrovskou výhodou, freelancer si organizuje sám svůj čas a pracuje jen tehdy, kdy chce a kdy mu to vyhovuje. Podle toho, jak mu to sedí, si bere práci a zakázky a je tedy naprostým pánem svého času i života. Práce na volné noze se dá skvěle skloubit s rodinným životem, ale třeba i s cestováním. Můžete být totiž skutečně kdekoliv a věnovat se práci. Freelanceři si obvykle vydělají pěkné peníze, s nikým se totiž nedělí a svou cenu za odvedenou práci si stanovují sami.

Jaké profese se dají vykonávat na volné noze?

Na volné noze se dají vykonávat různé profese, nejlépe ty, které patří do online prostředí. Nejvhodnější jsou profese zabývající se IT technologiemi, programováním, online marketingem, grafikou a samozřejmě i správou sociálních sítí. Velmi vyhledávaní jsou i virtuální asistenti a personalisté. Jako freelancer se určitě uživí i účetní nebo překladatelé.

Líbilo by se vám pracovat z domova? Určitě to můžete zkusit.

One comment

  1. dobry mam co chci ,ale nejistota mit práci a pak následný důchod,,podnikal jsem na „volný noze“ 16let a stačilo,žadný volný čas,žadná dovolená a volno jen když nebyla práce ..děkuji nechci

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *