Jak finančně zvládnout začátek školního roku?

Prázdniny se nám rychle přehouply do své druhé poloviny – a pro většinu rodičů už tím začínají pomalu starosti. Na mysli máme začátek školního roku. Září je pro rodiče zatěžkávací zkouškou, a to zejména v oblasti financí. Nákup školních pomůcek, učebnic, platba za kroužky, družinu a školní obědy, to všechno udělá pořádný vítr v peněžence.

Jak se s tím poprat a jak zvládnout začátek školního roku co nejlépe? I když teď už netrpělivě rodiče dětí jistě očekávají slíbený příspěvek na děti od vlády, všem je jasné, že tohle prostě stačit nebude. Všechno se zdražuje a je třeba nad nákupy více přemýšlet. Ušetřit se ale dá.

Nakupujte ve vhodnou dobu

Máte již doma seznam ze školy s tím, co vaše děti letos budou potřebovat, nebo už předběžně víte, co bude potřeba dokoupit? Výborně! Začněte tedy nakupovat již teď, i když nekoupíte všechno, trošku vám to pomůže. Jakmile začne škola, prodejci půjdou na začátku září s cenami nahoru, naopak další slevové akce můžete očekávat až na konci září, a to už by mohlo být pozdě. I když nemáte přesný seznam pomůcek, můžete zatím koupit nový batoh či aktovku, pouzdro nebo obal na přezůvky.

Jestliže budete nakupovat až později, tedy se začátkem školního roku, srovnávejte ceny jednotlivých obchodů. Sice to bude zdlouhavý proces, ale můžete hodně ušetřit. Ještěže ale máme dnes k dispozici internet. Díky internetovým srovnávačům, můžete porovnat ceny stejných produktů u různých prodejců, vyberete si pak obchod, kde zboží zakoupíte nejlevněji. Vyplatí se ten čas obětovat. Určitě není od věci ani sledování akčních letáků kamenných obchodů.

Klidně i z druhé ruky

Co se týče učebnic, je nejlepší je nakupovat prostřednictvím nejrůznějších bazarů. Učebnice z druhé ruky poslouží, dítě se z nich naučí úplně to samé, co z učebnic nových, ale vás to bude stát jen zlomek původní ceny. Tak se dá také velmi výrazně ušetřit. Nakupovat ale od jiných rodičů můžete prakticky jakékoliv věci do školy.

I když děti často chtějí mít všechno nové, mnohdy se dají pořídit levněji na bazarech věci, u nichž ani nepoznáte, že je již někdo před vámi měl v rukou. Stačí opět jen hledat anebo se poptat v okolí třeba svých známých, co mají děti už starší.

Někdy se vyplatí počkat

Pokud úplně nevíte, jaké barvičky bude dítě potřebovat, jaké obaly bude potřeba dokoupit nebo zda bude dítě potřebovat také letos dokoupit nové pastelky a fixy, počkejte. To, co není úplně jisté, že bude dítě znovu potřebovat, nikdy předem nekupujte. Může se totiž stát, že předem koupíte něco, co dítě nevyužije. Pak jen zbytečně vyhodíte peníze. Raději vždy nakupujte jen to, o čem jste stoprocentně přesvědčení, že dítě ve škole bude potřebovat.

Vyhýbejte se také nákupu velkých balíčků a sad. I když se to zdá výhodnější, často se v těchto sadách nachází věci, které nikdy dítě nebude využívat při výuce. Stejně tak vyhodíte peníze do vzduchu, i když se zprvu zdálo, že šetříte. To platí hlavně pro rodiče prvňáčků. I když vám kamarádka řekne, že tuhle věc její dítě potřebovalo, vaše to potřebovat nemusí. Každá třídní učitelka může mít totiž své vlastní požadavky.

Poohlédněte se po kroužcích

Volnočasové aktivity jsou pro děti nesmírně důležité. Ale víte, že i co se týče kroužků, můžete ušetřit? Jestliže dítě navštěvuje školu, která také nabízí výběr různých kroužků pro děti, zkuste si z nabídky společně s dítkem vybrat. Kroužky, které jsou při škole, vždy vyjdou mnohem levněji. Navíc to má ještě jednu výhodu.

Dítě na kroužek odejde rovnou ze školní družiny, nemusíte ho tedy vyzvedávat, převážet a pak čekat, než kroužek skončí. Vyzvednete si ho jednoduše zase ve škole po skončení kroužku. Většina škol má navíc velmi pestrou nabídku kroužku, od tvoření, přes sportovní aktivity až třeba po kroužek zdravovědy a podobně.

Z nástupu dětí zpět do školy už nemusíte mít takové obavy. Začátek školního roku nemusí být takový finanční strašák, jak vypadá.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *