Náklady na vytápění je potřeba snížit: Co proto můžete udělat vy?

Energetická krize, která úzce souvisí s válkou na Ukrajině, se nám rozhodně nevyhne – a podle všeho krize dosáhne na konci roku maxima. Už teď se řeší snížení nákladů na vytápění a vypadá to, že všichni si budeme muset během letošní topné sezóny zvyknout na to, že doma nebude takové teplo, na jaké jsme zvyklí. Ceny energií ale raketově rostou, a tak všichni potřebujeme ušetřit, bez ohledu na nařízení nebo doporučení. Jak můžete náklady na vytápění sami snížit?

Na topnou sezónu se připravte předem

Podzim se blíží a je potřeba se připravit dopředu. Už jen proto, abychom nebyli z ročního vyúčtování příliš překvapení. Že ceny letí nahoru, je jasné, a jejich snížení se rozhodně v brzké době nedočkáme. Náklady na vytápění by tak měla snižovat každá domácnost – ale to neznamená, že doma budeme muset sedět ve svetrech. Stačí udělat pár opatření.

Když už si doma zatopíte, je vhodné snažit se o to, aby se teplota v místnostech udržela. Doma se o to můžeme pokusit například tím, že dobře utěsníme okna. Jakmile okna špatně těsní, teplo se dostává ven a studený vzduch zase dovnitř. Nemusíte ale nutně podnikat nějaké velké úpravy, stačí si pořídit obyčejné těsnění a všechny mezery jím ucpat. Teplo se lépe bude doma udržovat. Připravte také samotné topení. Věděli jste, že pokud jsou radiátory zaprášené a neudržované, hůře se s nimi vytápí?

Ano, chuchvalce prachu a nánosy jiných nečistot, které se v radiátorech běžně drží, zadržují teplo. Před topnou sezónou tak radiátory otřete a zbavte veškerého prachu. Během zimy se také odnaučte sušit prádlo na radiátoru, zkontrolujte nábytek nebo odstraňte kryty na radiátory. Cokoliv, co zakrývá radiátor, musí prostě pryč. Opět je to z toho důvodu, aby teplý vzduch mohl proudit přímo do místnosti a nic mu v tom nebránilo.

Jak správně vytápět?

Lidskému organismu neprospívají vysoké teploty, to znamená, že není úplně vhodné mít doma přetopeno. To ale asi letos nikomu nehrozí. Ideálně bychom doma měli mít okolo dvaceti stupňů, v ložnici by to pak mělo být ještě o pár stupínků méně a v koupelně zase více. Už ale víme, že letos se zřejmě bude teplota vytápění kontrolovat, a všichni bychom tak měli vytápět jen na osmnáct stupňů, aby se plošně ušetřilo. I když je to omezující a mnohým se to nelíbí, jednu výhodu to má. Pokud se sníží teplota vytápění, ušetří se peníze. A to přijde každému vhod.

Není ani tak důležité na kolik stupňů vytápíte, ale spíše jak. Opět je to proto, aby se teplo zbytečně nevytrácelo. Teplota by se v místnostech měla udržovat, není vhodné snižovat příliš teplotu například, když odcházíme do práce a pak zase vytápět, když se vracíme. Teplota by měla být po celý den v místnosti stejná, snižovat ji lze jen o pár stupňů. Opakované vytápění totiž spotřebuje mnohem více energie. Určitě v tomto případě dobře poslouží termostat.

Zimy se neobávejte a udělejte si to doma hezké

Dokážete si představit, že budete mít během chladných zimních měsíců doma jen osmnáct stupňů? Pro mnohé je to nepředstavitelné, ale budeme si nejspíš muset zvyknout. Vybavte se doplňky, které se postarají o to, aby vám doma pocitově bylo mnohem příjemněji. Skvěle poslouží dlouhé závěsy, které když jsou zatažené, udržují teplo a během dne, když se odtáhnou, zase mohou do místnosti skrze okno proudit sluneční paprsky.

Důležité jsou také barvy. Všechno je to o našich smyslech a o tom, jak vnímáme. Věděli jste, že když budete mít doma kolem sebe hřejivé barvy, bude vám pocitově mnohem tepleji? Můžete si tak přidat až dva stupně k dobru. Během zimy si tak pořiďte bytové doplňky v oranžové, žluté nebo červené barvě.

Letošní podzimní a zimní měsíce budou pro všechny z nás zatěžkávací zkouškou. Krizi ale ustát musíme, a proto je na čase začít šetřit.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *