Výhody a nevýhody smlouvy na dobu určitou

Kdo chce vydělávat peníze, ten by si měl najít zaměstnání. Pokud pomineme možnosti, jako je dohoda o provedení práce, nebo třeba také práce na živnostenský list, je klasickou pracovní smlouva. Tu je možné uzavřít na dobu určitou, ale i neurčitou. Jaké jsou plusy a mínusy obou z nich?

Smlouva na dobu určitou

Pokud jste na ni zaměstnán, nemáte u ní žádné velké jistoty. Máte v ní jasně uvedený termín, ke kterému vás může zaměstnavatel vyhodit, a vy skončíte bez práce. To je její hlavní nevýhoda. Také nezapomínejme na to, že v případě žádosti o půjčku vám může být kvůli ní snižována bonita. Navíc se nemusíte cítit jako plnohodnotný zaměstnanec, o kterém lze říci, že je pro firmu klíčový.

Smlouva na dobu určitou má ale i své výhody. Hlavně ve chvíli, kdy to pro vás není práce na celý život. K termínu konce smlouvy tak můžete danou práci ukončit, bez nutnosti dodržovat jakékoliv výpovědní lhůty. Navíc celkem dobře víte, na čem jste – zda jenom záskok na určitou dobu, a také víte, od kdy si hledat nové místo. Je s vámi od začátku jednáno narovinu a vše máte černé na bílém.

Smlouva na dobu neurčitou

Výhody jsou jasné. Jste klíčový zaměstnanec, máte důvěru a zaměstnavatel s vámi počítá po celou dobu fungování firmy. Máte i lepší bonitu u úvěrových společností. Pokud máte dostat padáka, nejde to ke konkrétnímu datu, jelikož musí být zachována výpovědní lhůta, kdy máte dost času pro hledání nové práce. Nebo se lze domluvit na zajímavém odstupném. Navíc při práci na dobu určitou máte i dlouhodobé finanční jistoty a podle toho můžete řídit svůj život.

Je zde ale i nevýhoda. Spojená je s tím, že když budete chtít dát výpověď sami, vždy budete muset dodržet danou lhůtu. Nelze tak v zaměstnání setrvat do určité doby, jelikož smlouvu máte sepsánu v podstatě navždy, což může omezovat vaši volnost. Hlavně pro mladé lidi je to celkem velký problém.