Ušetřete na energiích a pořiďte si vlastní bydlení: Nízkoenergetický dům tohle umožňuje!

Energie se zdražují a na vlastní bydlení dnes dosáhne jen málokdo. Tak tohle slýcháme dnes a denně. I když tvrdě pracujete a šetříte, stále se vám nedaří sehnat si vlastní bydlení nebo vám nezbývají peníze na placení účtů za energie? Řešením může být nízkoenergetický dům, na jehož pořízení můžete dokonce čerpat i státní podporu. Jaké výhody mají nízkoenergetické domy a co jsou takzvané pasivní domy?

Proč se vyplatí postavit si ekologický dům?

Jak již název sám napovídá, stavbou ekologického domu šetříte nejen svou peněženku, ale i přírodu a životní prostředí. U nás v České republice se nejčastěji staví dva typy ekologických domů – jsou to domy nízkoenergetické a pasivní. Od sebe se tyto dva typy domů trošku liší, ovšem společného toho mají hodně. Tyto dva typy ekologických domů mají společné zejména to, že mají speciální systém větrání, takzvanou rekuperaci a kvalitní izolaci.

Samozřejmostí pak je i nízká spotřeba energie na vytápění. Ekologické domy mají sice obvykle již předem daný tvar i design, nízkoenergetické domy se vyrábí po částech, tyto části se pak přivezou na pozemek a poskládají během chvíle na hotovou stavbu. Ale každý rok můžete velmi výrazně ušetřit na energiích, nehledě na to, že samotná počáteční investice je mnohem nižší než v případě, že stavíte či kupujete běžný zděný rodinný dům.

Nízkoenergetický dům –výhody

Nízkoenergetické domy nedostaly svůj název jen tak pro nic za nic. Tyto domy opravdu spotřebují jen zlomek energie než domy klasické. Ušetřit se tak dá nejen na vytápění, ale rovněž na ohřevu vody. Z nízkoenergetických domů neuniká téměř žádné teplo, což znamená, že není zapotřebí využívat tak často tepelný zdroj. Domy mají také kvalitní tepelnou izolaci, kvalitní okna nebo automatické větrání. Díky solárním panelům pak domy mají vlastní ekologický a nezávislý zdroj energie.

Rozdíly mezi pasivními a nízkoenergetickými domy

V porovnání s běžnou novostavbou může pasivní dům ušetřit až osmdesát procent energií na vytápění ročně. Teplo se získává nejen ze slunečního záření, ale rovněž například z tepla, které v domě vyzařují jeho obyvatelé či používané spotřebiče.

V pasivních domech se využívá takzvaná rekuperace. V domě je domácí rekuperační jednotka, která dovnitř přivede čerstvý vzduch, ten se ohřívá díky vydýchaným plynům. V pasivních domech se tak nikdy nevětrá klasicky okny. To má ale obrovskou výhodu zejména pro astmatiky nebo alergiky. Rekuperační jednotka totiž obsahuje filtrační systém, který stále zajišťuje čerstvý vzduch bez prachu a jiných škodlivých částic.

Nízkoenergetické domy a pasivní domy se dost podobají, ale liší se zejména v tom, že nízkoenergetické domy potřebují větší zdroj tepla. To znamená, že jejich provoz je o něco dražší. Pořizovací cena je však zase o něco nižší, čímž se celkové náklady vyrovnávají. Při pořizování domu je ale třeba myslet i na budoucnost.

Jak lze ekologické bydlení financovat?

Běžnou hypotéku si na pořízení nízkoenergetického nebo pasivního domu vzít nejde, avšak protože zájem o tento typ bydlení stále roste, banky dnes nabízí speciální hypotéky, které jsou poskytovány pouze na pořízení tohoto typu bydlení. Požádat si rovněž můžete i o dotaci z programu Nová zelená úsporám, takto lze získat až půl milionu na stavbu nového ekologického bydlení. Může to tak znamenat, že až deset procent z celkové výše hypotéky vám pomůže zafinancovat stát.

Díky ekologickému způsobu bydlení navíc budete šetřit každý rok, což pocítíte na fakturách za energie.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *