Kdo může za pád kryptoměnové burzy?

Případ Sama Bankmana-Frieda a pád kryptoměnové burzy FTX řeší americký soud

Znáte příběh Sama Bankmana-Frieda? Jeho jméno obletělo celý svět, v Americe se řadí k předním podvodníkům a za svou činnost ho nyní čeká pravděpodobně velmi vysoký trest. Pojďme si společně připomenout příběh zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX a podívat se na důvody, proč k tomu vlastně došlo.

Počátky FTX burzy a nadějné vyhlídky

V roce 2019 byla založena kryptoměnová burza FTX. Zaregistrována byla ve státě Antigua a Barbuda a její sídlo leželo na Bahamách. O dva roky později byla na svém vrcholu, ale hned následující rok se začala bortit jako domeček z karet. Miliony uživatelů, kteří burze důvěřovali a využívali ji, byli v šoku a nechtěli tomu věřit. Burza totiž sama na sebe vyhlásila bankrot, ale následující den bylo ze společnosti převedeno v přepočtu 16 miliard korun v kryptoměnách neznámo kam.

Krach FTX

Proč ke krachu vlastně došlo? Během tří hodin klienti FTX burzy využili možnost vybrat si z platformy peníze, jenomže to učinili v takovém množství, vybrali přibližně 141,2 miliardy korun, že společnosti chyběly prostředky, čímž se dostala do bankrotu. Jak se ovšem ukázalo, tento náhlý pád byl pouhým začátkem. V tento moment se totiž do zkoumání případu pustilo americké ministerstvo spravedlnosti společně s Komisí pro cenné papíry a odhalení se začala kupit jedno za druhým.

Nakládání s prostředky klientů bez jejich vědomí se společnosti vymstilo

Během vyšetřování se přišlo na to, že burza operovala s prostředky svých klientů a využívala je k podpoře společnosti Alameda Research, kterou nevlastnil nikdo jiný než Sam Bankman-Fried. Poté, co z čela společnosti odstoupil, zaujal jeho místo advokát John Jay Ray III. Ten byl stavem firmy natolik šokován a vyveden z míry chaosem a způsobem, jak společnost fungovala, že sám dokázal zachránit jen zlomek peněz, které chtěl získal pro klienty zpět.

Zachránce John Jay Ray III byl šokován chaosem, který na něj čekal

John Jay Ray III se specializuje na vymáhání finančních prostředků od zkrachovalých korporací a v minulosti se setkal s řadou největších firemních krachů. Když tedy od něj přišlo prohlášení o tom, že za svou kariéru se s podobným ohromným krachem ještě nesetkal, bylo jasné, že se musí jednat o obrovský průšvih. Kromě financování druhé společnosti penězi klientů FTX, kteří o tom neměli tušení, vyšlo najevo také to, že firemní peníze používal Bankman-Fried a jeho kolegové k nákupu osobních věcí a peníze přesouvali bez ladu a skladu z místa na místo, a to bez jakékoliv evidence.

Z vrcholu až před soud

Než FTX zkolabovala, řadila se k největším kryptoměnovým burzám na světě. Nyní je přirovnávána k těm vůbec největším americkým podvodům. Přestože Sam Bankman-Fried odmítá vinu a prohlašuje, že pádu společnosti nemohl zabránit a v žádném případě nechtěl nikoho podvést, porota na jeho případ nahlíží jinak. Celý soudní proces se táhl po dobu jednoho měsíce a samotný Bankman-Fried strávil výpověďmi u soudu tři dny. Finální rozsudek si podnikatel vyslechne v březnu 2024. Už nyní se ale spekuluje o tom, že se proti rozsudku odvolá. Podle předpovědí mu totiž hrozí až 110 let za mřížemi. Soud ho totiž shledal vinným ve všech sedmi bodech obžaloby.

Jak to dopadne s třicátníkem, kterému patřilo 41. místo v žebříčku nejbohatších Američanů, se již brzy dozvíme. Rozhodně ale není jediným miliardářem, který stráví čas ve vězení. V historii si totiž své odseděli například Raj Rajaratnam, Thomas Kwok či Michael Milken. Společnost FTX stále dluží největších 50 klientům okolo 3 miliard dolarů, ale pravděpodobně chybí částka přesahující 8 miliard dolarů. O tom, kam se tyto peníze poděly, se pouze spekuluje.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *