DPP a DPČ

Změny týkající se DPP a DPČ. Dohodáři mají nárok na příplatky, dovolenou či home office

Máte u nějakého zaměstnavatele uzavřenou Dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti? Pokud ano, tak zbystřete. Příští rok vás totiž čeká poměrně výrazná změna. První kolo změn již ale nastalo v říjnu letošního roku. Pojďme si proto společně připomenout změny, ke kterým již došlo a také se podívat na ty, které nás teprve čekají. Nebudete tak v novém roce překvapeni a vyvedeni z míry a místo toho budete přesně vědět, na co máte ze zákona nárok.

Přehled změn platných od října 2023

Zákoník práce se pravidelně obměňuje a je proto dobré, být neustále v obraze a tyto změny sledovat. Jestliže vám některé z nich unikly, přinášíme vám jejich stručný přehled.

Týdenní rozvrh a změny směn s alespoň třídenním předstihem

První změna, ke které došlo již v říjnu roku 2023, spočívala v tom, že dohodáři musejí mít od svých zaměstnavatelů jasně daný týdenní rozvrh, aby věděli, kolik práce a v jakých dnech je čeká. Tento rozvrh musí obdržet nejdéle 3 dny před tím, než začne platit. To stejné platí o případných změnách směn.

Právo na příplatky o víkendech, státních svátcích a pracovní volno

Dále mají dohodáři nárok na příplatky v případech, kdy pracují o víkendech a o svátcích. Stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr, také dohodářům musí být poskytnuto pracovní volno k vyřízení návštěvy lékaře, účasti na pohřbu či na svatbě. Ovšem zde je jeden velký rozdíl. Zaměstnanci mají v těchto případech nárok na náhradu mzdy, dohodáři nikoliv.

Nejvýraznější změna pro dohodáře v roce 2024? Nárok na dovolenou

Od 1. ledna 2024 vejde v platnost nárok na dovolenou u dohodářů. Pro zaměstnavatele to znamená, že se jim zvýší náklady. Aby bylo vypočtení dovolené pro zaměstnance pracující na dohodu jednodušší, využívá se k tomu hodnota 20 hodin týdně a nezáleží na tom, jaká je jejich reálná pracovní doba. Každý dohodář si tak může spočítat, na kolik dní dovolené má nárok. Dovolená a nárok na ní se ale nevztahuje na dohody, které netrvají alespoň po dobu 28 kalendářních dní.

Žádost o zaměstnání v pracovním poměru po 180 dnech

Dohodáři mohou svého zaměstnavatele rovněž požádat o zaměstnání v pracovním poměru, a to tehdy, pokud za uplynulých 12 měsíců odpracovali alespoň 180 dní. Zaměstnavatel musí na tuto žádost do měsíce písemně reagovat.

Žádost o home office

V případě, že dohodář pečuje o osobu blízkou, případně se stará o dítě do 9 let, může zažádat o home office. To samé platí pro těhotné ženy pracující na dohodu. V případě, že zaměstnavatel nechce vyhovět, musí své rozhodnutí, stejně jako při žádosti zaměstnance o pracovní poměr, do měsíce písemně zdůvodnit. Pokud zaměstnanec pracuje z domova, může mu zaměstnavatel proplácet náklady, které jeho prací z domova vznikají, zaplatit paušální částku podle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, případně spolu mohou podepsat písemnou dohodu, že mu nebude žádná náhrada proplácena.

Písemné odůvodnění výpovědi

Dostane-li dohodář od svého zaměstnavatele výpověď, může jej do měsíce od jejího doručení požádat o podání vysvětlení a to tehdy, když se domnívá, že byl propuštěn kvůli tomu, že využíval svá práva dána zákonem.

Znát nejenom své povinnosti, ale i svá práva jako zaměstnanec pracující na základě Dohody o provedení práce či Dohody o pracovní činnosti, by mělo být naprostým základem. Jen tak si totiž dohodáři mohou hlídat, zda je vše skutečně tak, jak má být a není o nic ochuzen. Zákoník práce a jeho úpravy vznikají pro dobro zaměstnanců, a proto by jeho znalostmi měli oplývat nejenom zaměstnavatelé, ale i samotní zaměstnanci.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *