Je lepší nakupovat v e-shopu, nebo v kamenné prodejně?

Kamenný obchod versus e-shop: Jaký je mezi nimi rozdíl a co se kde vyplatí kupovat?

V současné době nejsme odkázání pouze na nákup v kamenných prodejnách. Těch sice v nákupních centrech vyrostlo jako hub po dešti, ale ještě více je internetových obchodů. Ty se staly fenoménem dneška. Podle čeho volit, ve kterém obchodě nakoupíte?

Moderní nakupování na internetu

I když ještě nebylo koronavirová pandemie, už Češi obsadili přední místo v Evropě v počtu e-shopů. Těch tu máme na 40 tisíc a neustále vznikají nové. Jsou mezi nimi Goliášové i trpaslíci. Některé internetové obchody nabízejí prakticky všechno od oblečení, elektroniku až po věci pro dům a zahradu. Jiné se specializují na pár produktů. Výhody e-shopu se samy nabízejí – nakoupíte v nich zboží, které jinde buď neseženete, nebo ho nemáte v blízkosti dostupné.

Za pandemie sehrávají tyto obchody důležitou roli, protože umožnily lidem nakupovat i potraviny na dálku, aniž by museli pro ně jít do kamenné prodejny. V čem ještě tkví bonusy pro vás, když se rozhodnete pro nákup v e-shopu?

Možnost vrácení zboží ve 14denní lhůtě

Díky tomu, že je obchodní vztah uzavřený na dálku, máte možnost zboží vrátit ve lhůtě 14 dní od jeho převzetí. Pochopitelně by mělo být nepoužité. Důvod nemusíte uvádět a prodejce je povinen vám vrátit peníze. Tato možnost u kamenných obchodů chybí, i když některé se snaží přizpůsobit trhu a nabízejí možnost výměny do určité lhůty.

Nakupování potravin v e-shopech je jednoduché

Určitě se oplatí na internetu pořizovat potraviny. V současné době existuje již několik ověřených e-shopů, které vám zboží dovezou až domů, a přitom na něho nebudete muset dlouho čekat. Hodně zákazníků si přes net kupuje také oblečení. Zde se ale může vyskytnout problém s odhadem správné velikosti, přestože mají e-shopy obvykle na svých stránkách uvedené velikostní tabulku, podle nichž je možné se orientovat. Pokud ale máte vyzkoušenou velikost určité značky a ta vám sedí, pak tento problém obvykle odpadá. Platí to i pro nákup obuvi.

Pro e-shopy je typické, že jejich sortiment je bohatší než v kamenných prodejnách. Proto se v nich některým lidem nakupuje podstatně lépe. Příjemná je také cena zboží, mnohdy výrazně nižší. Je ale třeba počítat s položkou navíc, a to s poštovným, které celou objednávku zvyšuje. Na druhé straně, když jedete na nákup do kamenného obchodu vlastním automobilem, také projedete peníze za benzín či naftu. A někdy nabízejí e-shopy i dopravu zdarma.

Co na internetu raději nekupovat?

Vzhledem k tomu, jak nešetrně se někteří přepravci chovají k přepravovanému zboží, nabízí se otázka, jestli si přes internet pořídit křehké zboží, případně objemné a těžké předměty. Může se lehce stát, že vám přijde poničené. To se ostatně týká i ostatního zboží. Pochopitelně v tom roli sehrává lidský faktor, ne všichni pracovníci přepravních služeb jsou takoví. Je ale třeba s tímto počítat a někdy si koupit zboží přes net rozmyslet a zajít pro něho raději do kamenné prodejny.

Proč jít na nákup do kamenné prodejny

Jestliže si rádi zboží před nákupem osobně osaháte, pak pro vás e-shopy asi nebudou nejlepší volbou. U kamenného obchodu máte tu jistotu, že dostanete to, co jste opravdu viděli. To se vám v internetové prodejně někdy nemusí podařit. Zejména při objednávce zboží ze zahraničí, především z asijských zemí, se často rozchází realita u nabízeného produktu s vaší představou, respektive s fotografií zboží na netu.

Je to pak sázka do loterie, co vlastně v balíčku obdržíte. Když k tomu připočteme někdy problematickou reklamaci, nabízí se kamenná prodejna jako lepší alternativa nákupu. Nevýhodou těchto prodejen pro někoho mohou být zástupy lidí, zejména v období před Vánoci. Kdo nesnáší fronty, ten pravděpodobně nakupuje na internetu.

A jak to máte s nakupováním vy sami? Čemu dáváte přednost?

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *