Jak si říci v práci o volno, abyste ho opravdu dostali? Šéf vám totiž nemusí vždy vyhovět

Doba dovolených je v plném proudu, a i když si obvykle plánujeme dovolenou dopředu, někdy se může stát, že potřebujeme volno náhle a neplánovaně. Nejvíce žádáme o dovolenou v období Vánoc a v létě. Možná i vás zaujala některá z last minute nabídek cestovních kanceláří a rádi byste na pár dní odjeli na dovolenou. Jak si ale u šéfa zajistit volno? Dovolenou vám totiž nemusí vždy schválit.

Žádat musíte ve vhodnou dobu a vhodným způsobem

Každý má se svým zaměstnavatelem jiné vztahy, ve větších firmách jsou vztahy více formální, a tak není mnohdy ani jednoduché žádat o dovolenou nebo o cokoliv nadstandartního. V menších firmách, kde se každý s každým dobře zná, je to mnohdy jednodušší. Pokud za vás ale nemá vedení náhradu, bude vždy těžké získat kladnou odpověď na otázku, zda můžete dostat mimořádnou dovolenou. U většiny firem to totiž funguje jednoduše. Buď mají zaměstnanci dovolenou ve stanoveném termínu, který určuje firma pro všechny, nebo se plánuje dovolená jednotlivých zaměstnanců předem. Co když ale potřebujete dovolenou, byť jen na pár dní rychle a neplánovaně?

Pokud víte, že budete potřebovat pár dní volno v době, kdy se to zrovna moc nehodí, protože v podniku je mnoho práce, bude těžké si o volno říci. Můžete se zkusit šéfa zeptat, ale možná bude hrozit, že vás odmítne a dál s vámi nebude diskutovat. Požádat ale můžete i písemně, nejlépe e-mailem. Pokud bude e-mail v přátelském a milém duchu, je možné, že šéf přeci jen přimhouří obě oči a volno vám schválí. Mějte v rukávu ale i další esa, díky kterým nebude muset ani nad schválením váhat.

Práci udělám, náhradu zajistím

Pokud potřebujete opravdu nečekaně odjet nebo vás jen láká nabídka na krátkou a levnou dovolenou či výlet, ale zároveň víte, že volno nejspíše nedostanete, protože je třeba udělat hromadu úkolů, připravte se na to. Pokud totiž šéfovi budete argumentovat tím, že si práci stihnete dodělat, případně, že máte za sebe náhradu, budete mít značnou výhodu. Než si tedy o dovolenou zažádáte, zvažte i tohle. Možná budete muset pracovat pár dní přesčas nebo se budete muset zavázat kolegovi, který za vás práci dodělá, ale budete mít mnohem větší šanci, že své volno skutečně dostanete.

Když dovolenou nařizuje zaměstnavatel

I když ze zákona na dovolenou právo máte, určit by vám ji měl zaměstnavatel, a to minimálně čtrnáct dní předem. Je pak jen na samotném zaměstnavateli, zda vám volno dá po domluvě s vámi nebo vám ho určí podle toho, jak se to hodí jemu. O termínu své dovolené si sám zaměstnanec rozhoduje jen v jediném případě. Pokud se stane, že vám zbude dovolená ještě z loňského roku, musí vám zaměstnavatel volno dát.

Zde platí, že do 30. června roku následujícího určuje zaměstnavatel, kdy si dovolenou z loňska smíte vybrat, pokud to však neudělá, můžete si dovolenou určit sami. O tom, že si ale dobíráte loňskou dovolenou, musíte zaměstnavatele informovat, a to opět minimálně čtrnáct dní předem.

Pozor na zrušení dovolené

V praxi se může stát, že zaměstnavatel vám zruší již předem schválené volno. Má na to totiž právo. I když si naplánujete dovolenou s dostatečným předstihem nebo vám ji takto zaměstnavatel určí, může se stát, že vám ji šéf najednou zruší. Problém nastane ve chvíli, kdy již máte předem zaplacený a vybraný zájezd na dovolenou nebo máte například objednané ubytování. V tom případě je totiž povinností zaměstnavatele, aby vám ušlou škodu uhradil. Pokud tedy po zrušení dovolené šéfem musíte platit storno zájezdu, musí vám to nahradit právě zaměstnavatel. To platí i ve chvíli, kdy už jste na dovolené, a zaměstnavatel potřebuje, abyste se urychleně do práce vrátili.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *