Co je order book (kniha objednávek)?

Order book neboli česky kniha objednávek není žádná skutečná kniha, jedná se pouze o seznam limitních objednávek vytvořených market makery, seřazený podle ceny. Když se rozhodnete nakoupit nebo prodat instrument za tržní cenu, začnou se postupně realizovat připravené objednávky. Pokud jsou objemy v objednávkové knize příliš malé, nebo vaše objednávka příliš vysoká, může být uspokojena s použitím více objenávek v knize. U tržního pokynu tedy není dopředu jisté, za jakou cenu bude uspokojen. V případě větších objednávek si proto dejte pozor, aby na trhu bylo dost likvidity. Kdyby nebylo, můžete nakoupit velmi draze, nebo naopak prodat velmi levně.

Order book bývá vizualizován různými způsoby, které jsou si ale podobné. Podívejme se na typický příklad na obrázku níže:

  • Uprostřed je cena poslední objednávky, barva indikuje jestli se jednalo o zvýšení, nebo snížení ceny
  • V horní části jsou objednávky na prodej
  • Ve spodní části jsou objednávky na nákup
  • Na jednotlivých cenových hladinách se jedná o součet všech objednávek s touto cenou
  • Na obrázku je ve třetím sloupci celková cena, někdy bývá místo celkové ceny uvedena kumulativní cena.

Příklad

Pokud byste se v situaci na obrázku rozhodli nakoupit bitcoin za tržní cenu, až do objemu 0,1 BTC bude vaše cena 26 664,76 €. Kdybyste kupovali více, dalších až 0,00864 BTC pořídíte za 26 667,25 €. Postupně se budou realizovat a škrtat objednávky na prodej od nejnižší ceny.

Order book pro bitcoin (binance)

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *