Doplatky na léky se od ledna změní a zvýhodní

Pokud vám lékař předepíše lék, musíte pro něho do lékárny. A zde vás mohou čekat doplatky na léky. Ty jsou u některých léků poměrně vysoké, což je pro řadu lidí problém. Leden však přináší několik změn, které jsou pozitivní. O jaké se jedná?

Dojde ke snížení limitu pro doplatky

Pokud někdo bere určité léky pravidelně, a také pravidelně platí doplatky na léky, tak má možnost požádat pojišťovnu po to, aby mu vrátila přeplatky nad určitý limit. A právě tohoto se týkají změny, které budou platit už od ledna 2018. Dojde k tomu, že se daný limit sníží, což znamená, že lidé zaplatí mnohem méně. A kdo konkrétně? Jsou to osoby mladší osmnácti let a také osoby v důchodu.

Jak vysoké budou nové limity?

Ani ne tak vysoké, jako spíše nízké. To je ona pozitivní zpráva. Konkrétně vzniknou hned tři kategorie občanů, které budou mít limity rozdílné. Abyste i vy měli jasno, jaké budou vaše maximální doplatky na léky, jsou tyto:

  • Osoby mladší 18 let – 1 000 Kč
  • Senioři od 65 let – 1 000 Kč
  • Senioři od 70 let – 500 Kč

Jak si požádat o vrácení?

Je zde ještě jedno pozitivum. A to takové, že už nebude nutné si žádat. To bylo nutné do prosince 2017, ale od ledna 2018 přicházejí nové výhody. Pojišťovny budou dané doplatky za klienty sami počítat, a zároveň dojde také k tomu, že jim je budou sami odesílat. Aktuálně se předpokládá, že u největších pojišťoven půjde o desetitisíce klientů as sumy, které budou propláceny, zaručeně půjdou do několika milionů korun.

Nikoliv plná výše

Stále je zde ale jedno negativum. A to takové, že ne vždy budou zasílány přeplatky v plné výši. Roli totiž bude hrát to, jaký lék konkrétní osoba bere. Jsou totiž různé léky a tak pojišťovny budou proplácet jenom nejnižší sumu, která je vypočtena podle léku, který má stejnou účinnou látku. Bez ohledu na to, zda ho daná osoba skutečně užívá, nebo nikoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*