Jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou?

Plánujete si vzít půjčku? Pokud ano, jistě budete chtít, aby byla co možná nejvýhodnější. Jak toto zajistit? Je třeba sledovat různé věci. A jelikož mnoho lidí stále nemá jasno, jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou, podíváme se právě na toto. Společné je také to, že obě hodnoty musí poskytovatelé peněz povinně uvádět. A to ve smlouvě, na různých reklamních materiálech, ale třeba i na reprezentativním příkladu.

Nejprve je dobré říci, že dané věci mají přece jenom jedno společné. A o co se přesně jedná? Je to fakt, že jsou udávány v procentech. A také mají společné to, že čím je daná hodnota nižší, tím zcela pochopitelně lépe. Stejně tak ale mají i několik rozdílů.

Co je to úroková sazba?

V podstatě se jedná o takovou sazbu, která ukazuje, kolik poskytovatel půjčky na daném poskytnutí vydělá. Jde tedy o sazbu, kterou si účtuje jako poskytovatel. Je plně v jeho rukou a jediné, co ho omezuje, jsou možné zákony, které mají za cíl bránit lichvě. Na úroku tak jasně vidíte, kolik si poskytovatel účtuje procent a kolik mu vrátíte navíc, jako jeho výdělek.

Co je to RPSN

RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů je hodnota, která je o něco zajímavější. Je počítána podle celkem složitého vzorce, který následně ukáže číslo, které říká, co všechno půjčku zdražuje a kolik procent z její hodnoty přeplatíte. Unikátem RPSN je to, že musí obsahovat vše, co půjčku navýší. A tak je součástí této sazby:

  • Úroková sazba
  • Poplatky
  • Pojištění
  • Další platby navíc

Co je lepší sledovat?

Z výše uvedeného celkem jasně a celkem dobře plyne, že je mnohem lepší sledovat právě RPSN. A to z toho důvodu, že si o výhodnosti uděláte celkem dobrý obrázek. Nejsou totiž výjimky, kdy poskytovatel láká na úrok v jednotkách procent, ale vy jako klienti následně zaplatíte i několik desítek procent navíc, jelikož je k půjčce mimo úrok doúčtována řada různých věcí.