Britská pošta Royal Mail v rukou Křetínského?

Britská pošta Royal Mail v rukou Křetínského? Obchod nakonec nevyšel

Daniel Křetínský, český miliardář, který se umístil v žebříčku nejbohatších Čechů na druhém místě, se pokusil zakoupit britskou poštu Royal Mail. Proč z obchodu nakonec sešlo a co se bude dít dál?

Kdo je Daniel Křetínský

Daniel Křetínský, majitel pražského fotbalového klubu Sparta Praha a také londýnského klubu West Ham, si jde odhodlaně za svým. Brněnský rodák, který se narodil 9. července 1975, je povoláním právník a také podnikatel, který se od roku 2017 zařadil mezi dolarové miliardáře. V posledních letech ho zaujalo hned několik společností, například Macy’s, Foot Locker, Sainsbury’s a Royal Mail. Právě poslední jmenovaná se v souvislosti s jeho jménem v posledních dnech řešila v českém i britském tisku.

Kontroverze okolo osoby Křetínského

Než se podíváme na to, jak to bylo s Royal Mail, pojďme se podívat na kontroverzi, jež se kolem jeho osoby objevuje. V médiích se často objevují zprávy o jeho společnostech, které sídlí v daňových rájích. Všechna obvinění z jakýchkoliv daňových úniků ale Křetínský vehementně popírá. Fanouškům pražské Sparty se nelíbilo také to, když loni během zápasu s Brnem o přestávce napochodoval do kabin rozhodčích. Ať už s nimi šel řešit cokoliv, jisté je jedno, rozhodně to nevypadalo dobře.

Royal Mail

Tržní hodnota britské pošty, alespoň podle Reuters, přesahuje hodnotu 2 miliard liber, což je v přepočtu 62 miliard korun. Veřejně se ví o tom, že společnosti se v posledních letech neřadí. Svůj podíl na tom mají stávky jejích zaměstnanců, potíže s kybernetickou bezpečností a dokonce i několik pokut od Ofcom.

Zájem o koupi Royal Mail

O tom, že se chystá Daniel Křetínský učinit nabídku na koupit Royal Mail, se začalo šuškat poté, co si zakoupil dvcetisedmí procentní podíl ve firmě International Distributions Services. Právě ta je mateřskou společností RM. Zdroje z Křetínského blízkého okolí navíc prohlásili, že v posledních několika měsících probíral s poradci možné převzetí Royal Mail.

Učinění nezávazné nabídky

Podle Reuters učinil tento měsíc Daniel Křetínský nezávaznou nabídku, která ovšem byla údajně zamítnuta. Nyní prý nabídku vylepšuje. Agentura Reuters naznačuje, že do transakcí, které případně budou probíhat, se možná zapojí také britská vláda. V současné době ale není vůbec jisté, zda Křetínský nějakou další nabídku vůbec předloží.

Obrat o 180 stupňů nebo dobře promyšlený plán?

S rozhodnutím Daniela Křetínského převzít britskou poštu ale kontrastuje jeho loňské prohlášení. Podle jeho slov, která padla při rozhovoru s anglickými Sunday Times, by totiž společnost Royal Mail, ať už z důvodu dědictví či ducha společnosti, měla zůstat na burze. Právě tento obrat v jeho rozhodnutí vzbuzuje celou řadu otázek. Jednalo se o předem promyšlený tah nebo Křetínský skutečně pouze změnil názor?

Royal Mail v soukromých rukách? Ano, ale ne v rukou cizince

Zda prodej Royal Mail do rukou českého miliardáře proběhne, je velice nepravděpodobné. Velká Británie se totiž podobně jako mnoho jiných evropských zemí staví odmítavě k tomu, aby poštovní služby vlastnil cizinec. Privatizace poštovních služeb je jedna věc, ale jejich rozprodej do zahraničí je již věc jiná.

Co si o koupi Royal Mail českým miliardářem Danielem Křetínským myslíte vy? Měla by anglická pošta spadnout do rukou cizince nebo by měla zůstat ve vlastnictví Velké Británie? Po vlastnictví dvou fotbalových klubů by si koupí Royal Mail Daniel Křetínský rozhodně rozšířil své portfolio o další zajímavou investici.

Zdroj textu: www.theguardian.com, www.reuters.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *