Jak vznikla společnost Apple?

Jak vznikla společnost Apple

Jedna z nejznámějších společností světa s každým dalším výrobkem, který uvede na trh, potěší a překvapí své uživatele. Kdy a jak firma Apple vznikla a kolik toho o ní vlastně víte?

Vše začalo v garáži

Každý asi ví, že zakladatelem společnosti Apple je Steve Jobs. U jejího zrodu ale nebyl sám. Společně s Jobsem byl u vzniku firmy také Steve Wozniak. Celý příběh společnosti Apple se začal psát v roce 1976 v garáži rodičů Steva Jobse v oblasti, jež je dnes známá jako Silicon Valley. Dvojici kamarádů spojovala láska k technologiím a po zanechání studia na univerzitě je napadlo, že by se mohli pustit do sestavování osobních počítačů, které by následně prodávali. Oficiální vznik společnosti Apple připadá na 1. dubna 1976 a duo Jobs a Wozniak k sobě ještě přibralo Rona Wayna, který se ale ve společnosti příliš dlouho neohřál a brzy ji opustil.

Apple I nadchl technické nadšence

Prvním pokusem o osobní počítač byl model Apple I. Jednalo se o dřevěný box, který v sedmdesátých letech minulého století vzbudil rozruch zejména mezi nadšenci do techniky. Své kupce si našel, ale z dnešního pohledu se jednalo o jakéhosi předskokana dalších produktů.

První prototyp uvedený na trh zabodoval

První prototyp počítače značky Apple, který obsahoval plastové části a také barevný monitor, byl představen v roce 1977 na veletrhu West Coast Computer Fair. Jednalo se o model Apple II a dočkal se poměrně velkého úspěchu. Cílem Jobse a Wozniaka totiž bylo to, aby počítač zaujal i běžné uživatele a měl co nejkompaktnější velikost.

Neúspěch modelu Apple III

Bohužel další model, tedy Apple III byl velmi poruchový, protože Steve Jobs odmítal, aby do něj byl nainstalován ventilátor, což se ukázalo jako velice chybné rozhodnutí. Právě onen chybějící ventilátor byl totiž důvodem, proč u tohoto typu docházelo k častým poruchám.

Marketingový specialista

Protože jak Wozniak, tak i Jobs, byli milovníci technologií a počítačů, ale marketing jim byl zcela cizí, přibrali k sobě Mikea Markkulu, jenž do té doby pracoval jako marketingový manažer v Intelu a přesvědčili ho, aby jim s rozjezdem společnosti pomohl.

Markkula sestavil podnikatelský plán a do společnosti investoval nemalou částku. Jakmile se firma skutečně začala rozjíždět, byl to právě Makkula, kdo usedl do správní rady jako její předseda.

Vstup společnosti na burzu a rozjezd společnosti

Již v roce 1980 byla společnost Apple uvedena na burzu. Díky tomu okamžitě zaznamenala raketový vzestup svých akcií a začala se psát její neuvěřitelná historie. Vše samozřejmě nešlo hladce a cestou se vyskytla řad problémů. V roce 1985 byl dokonce Steve Jobs ze společnosti vyhozen, ale o dva roky později se vrátil.

Produkty společnosti Apple

V současné době je firma Apple skutečným gigantem. Kromě výroby počítačů se věnuje také výrobě mobilních telefonů, tabletů, sluchátek a v minulosti vydávala také MP3 přehrávače. Které produkty značky Apple jsou těmi nejzásadnějšími a nejikoničtějšími?

 • Macintosh – Tento název nesly osobní počítače. Zajímavostí je, že jejich název byl odvozen od jména odrůdy jablek.
 • MacBook – Jméno přenosných počítačů, které zná snad úplně každý.
 • MacBook Pro – Pro uživatele, kterým nestačil základní model MacBook, byl určen model MacBook Pro.
 • iMac – Počítač společnosti Apple byl považován za model, který v sobě kombinoval vše. Mimochodem, jednalo se o první produkt, který měl ve svém názvu na začátku písmeno i.
 • iPod – Přenosný MP3 přehrávač iPod znamenal revoluci v přehrávání hudby.
 • iPhone – Mobilní telefony s operačním systémem iOS není nutné v současné době nijak zdlouhavě představovat.
 • AirTag – Často ztrácíte přehled o tom, kde jste nechali klíče, zaparkovali auto a podobně? Využijte AirTag.

Jak vznikl název společnosti?

Hovořit o společnosti Apple bez toho aniž by se vám vybavilo logo nakousnutého jablka, je nemožné. Jak ale název firmy vlastně vznikl? Za jeho autora je považován Steve Jobs, který se jménem Apple přišel poté, co se vrátil z Oregonu, kde se nachází místo zvané jabloňový sad. Alespoň o tuto verzi se ve své autobiografii podělil Steve Wozniak. Ovšem se vznikem jména firmy se pojí celá řada dalších teorií. Proto vám přinášíme také ty nejznámější a nejrozšířenější:

 • Steve Jobs byl znám tím, že inklinuje v k východní filozofii a právě jablko podle těchto nauk symbolizuje dokonalost.
 • Jedna z verzí hovoří také o tom, že s názvem přišel Jobs zcela náhodně, a protože nebyl jiný návrh, bylo jméno společnosti na světě.
 • Další teorie tvrdí, že inspirací pro název společnosti bylo Isaac Newton a legenda o tom, jak mu na hlavu spadlo jablko.
 • Dokonce existuje i domněnka, že zakladatelé společnosti hledali snadno zapamatovatelné a smysluplné slovo, které by v abecedním seznamu předhonilo v té době velice úspěšnou počítačovou firmu Atari.

Současná podoba firmy Apple

Aktuálně se o firmě Apple hovoří jako o firmě s nejvyšší tržní hodnotou na světě. V případě, že patříte k milovníkům produktů s logem nakousnutého jablka, určitě si nenechte ujít příležitost navštívit takzvaný Apple Park. Ohromný komplex, jenž má kruhový tvar, leží v Kalifornii ve městě Cupertino. Jeho část je tvořena návštěvnickým centrem, kde si můžete posedět s šálkem kávy, vychutnat si rychlé wifi připojení a samozřejmě zavítat také do Apple Storu.

Kolik jste toho o společnosti Apple věděli a které teorie týkající se vzniku jména společnosti vás zaujala nejvíc?

Zdroj textu: www.en.wikipedia.org, www.jablickar.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *