Zabezpečení průmyslových objektů: Jak na to?

Každý provozovatel firmy a bezpečnostní manažer si dennodenně lámou hlavu, jak nejlépe ochránit zaměstnance i majetek před škálou rizik, ať už jde o zabezpečení skladu nebo třeba zabezpečení průmyslových objektů, které se rozpínají na velké rozloze a mají i venkovní areál. Jaký je recept? Profesionální fyzická ostraha areálu a moderní bezpečnostní systémy!

Krádež nebo sabotáž? Na začátku stojí bezpečnostní analýza

Co objekt, to zvláštnost. Někde vás sužují krádeže materiálu a nářadí, jinde řádí vandalové a pro někoho je klíčovou otázkou předcházení sabotáži. Tak jako tak musíte definovat největší rizika. Bezpečnostní služby musí třeba reflektovat, jak velký objekt je, kolik osob a s jakou frekvencí se v něm pohybuje, zda podnikáte na periferii nebo uvnitř zástavby a zda firma jede v nepřetržitém provozu nebo v noci zeje prázdnotou.

Laik neodhalí všechny problémy, a proto je lepší, když bezpečnostní analýzu provede profesionální bezpečnostní agentura.

Zabezpečení průmyslových objektů má mnoho podob

Opatření pro zabezpečení budovy a zabezpečení zboží či materiálu můžeme rozdělit do 4 základních kategorií:

  1. Obvodová ochrana (např. ploty, bariéry, závory, laserové detektory),
  2. Plášťová ochrana (detektory rozbití skla, magnetické kontakty dveří, tapety, polepy),
  3. Prostorová ochrana (tísňové hlásiče a senzory – duální, mikrovlnné, pasivní infračervené, aktivní ultrazvukové apod.),
  4. Předmětová ochrana (kapacitní senzory, otřesové senzory pro trezory, RFID atd.).

Na které bezpečnostní systémy nezapomenout?

Dříve elektronické zabezpečovací systémy (EZS) se dnes již označují spíš jako poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS). Úkol však zůstává stejný. Prostřednictvím nejrůznějších detektorů, senzorů a čidel napojených na ústřednu včas upozornit na narušení, či vznik krizové situace a informovat navolené kontakty vč. bezpečnostní agentury nebo složek IZS. Jedná se o nejběžněji využívané elektronické zabezpečení označované jako alarmy.

Kamerové systémy (CCTV) umožňují v čase monitorovat prostor, nahrávat záznam, a ty moderní mají i chytré funkce jako počítání osob, čtení SPZ, rozpoznávání obličejů, detekce vandalismu nebo infračervené vidění.

Přístupové systémy pomáhají odfiltrovat, aby se dovnitř nedostal nikdo nepovolaný. Jako identifikátor slouží karty, čipy, kódy, aplikace nebo biometrické identifikátory (např. otisk prstu). Když se napojí na docházkové systémy, usnadní vám administrativu. Novinkou je systém elektronické vrátnice od TOP security, který pomůže se zjednodušením provozu recepce, evidencí osob i vozidel, správou klíčů a vyhledáváním záznamů. Výhodou je vzdálený přístup do systému.

Elektrická požární signalizace (EPS) vedle samotného požáru dnes již upozorňuje i na kouř, zvýšenou teplotu, únik vody a má detektor CO.

Fyzická ostraha průmyslových objektů

Fyzická ostraha může pracovat nepřetržitě nebo nárazově. Při pochůzkách působí preventivně, protože potenciální pachatele odrazuje už samotná přítomnost autority. Profesionální strážný se umí přizpůsobit vašim požadavkům. Sami si určíte, zda má mít uniformu, oblek nebo splynout s davem. Někdy si vystačí se standardní výstrojí, jindy je na místě, aby byl ozbrojen. Hojně se jako ostraha areálu využívá strážný psovod, protože „nejlepší přítel člověka“ často zavětří narušitele jako první. Ochranka může plnit i další úkoly – obsluhovat recepci, monitorovat kamery nebo kontrolovat zavazadla.

Pokud fyzická ostraha průmyslových objektů není na místě (třeba v noci) nebo na objekt vůbec nedohlíží, zvažte napojení na pult centrální ochrany (PCO). Objekt bude na dálku pod dohledem pracovníka, který v případě potřeby může vyslat na místo hlídku.

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *