Rozdíl mezi DPP a DPČ

Druhů pracovních smluv je více. Kromě klasické pracovní smlouvy je možné uzavřít mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem také pracovní dohodu. Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou druhy pracovních smluv, které se obvykle uzavírají při krátkodobých brigádách a přivýdělcích.

Mnoho lidí často neví, jaký je mezi těmito dohodami rozdíl, rozdíly jsou přitom podstatné.

Zásadní rozdíl mezi DPP a DPČ

Dohodu o provedení práce (DPP) lze brát jako smlouvu, která se uzavírá v případě, že má být odvedeno jen menší množství práce. Limit u dohody o provedení práce je stanoven na maximálně 300 odpracovaných hodin ročně. Takových dohod ale může mít zaměstnanec uzavřeno několik a limit 300 hodin platí pro každého zaměstnavatele. Výdělky se ale sčítají.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se uzavírá v případě, že se jedná o pravidelnou pracovní činnost či brigádu. Často se dohoda o pracovní činnosti uzavírá v případě, že zaměstnanec nastupuje do zaměstnání na poloviční úvazek. Tento typ dohody se uzavírá v případě, že počet odpracovaných hodin na týden nepřekračuje limit 20 hodin týdně, a to u jednoho zaměstnavatele.

Tohle jsou zásadní rozdíly mezi pracovními dohodami, od toho se ale odvíjí i další rozdíly. Patří sem například výše výdělků nebo podmínky pro povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění.

Jak se daní pracovní dohody?

Jistě každého, kdo jednu z pracovních dohod podepisuje, zajímá i to, jak se výdělky daní a kdy je nutné ze mzdy odvádět zdravotní a sociální pojištění. Velkou výhodou pracovních dohod je to, že do určité výše výdělku se zdravotní ani sociální pojištění neodvádí. Pokud ovšem pracujete pouze na pracovní dohodu a nemáte hlavní pracovní poměr, neplatí za vás zdravotní ani sociální pojištění stát, musíte si ze zákona právě zdravotní pojištění hradit sami, a to jako OBZP, tedy jako osoba bez zdanitelných příjmů. Ale popořadě.

Limit pro DPP

U dohody o provedení práce je limit výdělku do 10 000 Kč včetně. Jestliže si tedy zaměstnanec nevydělá více, než 10 tisíc měsíčně, ze mzdy se nestrhává zdravotní a sociální pojištění. Je zde také možnost podepsat u zaměstnavatele daňové prohlášení, pak se nestrhává ani daň z příjmu. Výdělek je tedy čistý a bez srážek. Pozor ovšem na to, že růžový papír na daňové prohlášení je možné podepsat jen u jednoho zaměstnavatele v daném kalendářním měsíci.

V případě, že je hranice výdělku překročena, připravte se na to, že státu budete muset odvést poměrně vysokou část ze mzdy, a i proto se tento typ dohody vyplatí uzavírat jen v těch případech, že limit překračován není.

Limit pro DPČ

Vlastně na stejném principu funguje i dohoda o pracovní činnosti, jen s tím rozdílem, že měsíční limit pro výdělek je nižší a činí 4 tisíce korun. Pokud je měsíční výdělek v tomto případě do 3 999 korun, zdravotní a sociální pojištění se nestrhává, od 4 tisíc a více už ano a odvádí je zaměstnanec i zaměstnavatel.

Pracovní dohody se kvůli těmto podmínkám tak nejčastěji uzavírají se studenty, maminkami na mateřské a rodičovské dovolené nebo s aktivními důchodci. Využívají je i lidé, kteří si ke svému zaměstnání chtějí ještě přivydělat nebo lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou pracovat na hlavní pracovní činnost. Oblíbené jsou i v případě, že lidé chtějí nebo musí pracovat z domova. Je třeba pamatovat ale na to, že pokud není zdravotní pojištění odváděno hlavním zaměstnavatelem či státem, musí si každý, kdo pracuje na pracovní dohody sám, platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Sociální pojištění se v tomto případě platit ze zákona nemusí.

Ukončení spolupráce na základě pracovních dohod je také o něco jednodušší než u klasického zaměstnaneckého poměru. Spolupráce může být z obou stran ukončena bez udání důvodu a to okamžitě, po dohodě nebo musí běžet 15denní výpovědní lhůta.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *