Prago Union se vybarvilo

Prago Union mají na české hudební scéně specifické postavení. Jsou asi jediným hiphopovým interpretem, který dokáže zaujmout i široké nehip-hopové publikum. Důvodem je především skutečnost, že frontman této formace Kato je bezpochyby nejlepší český MC. Mnozí ho označují za básníka, což není daleko od pravdy. Kato svými texty plnými metafor, dvojsmyslů a slovních hraček totiž dokáže vytvářet lyrické obrazy, které se posluchači doslova promítají něco, co člověk předtím nezachytil. Kato je znám tím, že své texty píše způsobem, jakoby skládal puzzle, přičemž někdy trvá i několik let, dokud je dokončí.
Právě díky tomu jsou však jeho texty tak jedinečné a potvrzují, že hip-hop je moderní poezií.

Skupina Prago Union vznikla vroce 2002 ve složení Kato a DJ skoupit, kterého však později nahradil DJ Maro. Kato však na hudební scéně působí již od roku 1995, kdy se ještě pod pseudonymem Deph stal členem známé skupiny Chaozz S ní má na kontě pět alb a hity jako například „21212 opic, Policijeee nebo Zprdeleklika. Deph se vydal na sólovou dráhu již v roce 1997, kdy v rámci projektu Rigor Mortiz vydal album až navěky … Nadále však zůstal členem Chaozz ato až do rozpadu skupiny v roce 2002. Následně vytvořil skupinu Prago Union, která debutovala v roce 2005 nahrávkou HDP. Ta se setkala s pozitivními ohlasy ze strany fanoušků i kritiků a někteří z nich ji označili za album roku. Druhá studiovku s názvem Dezorient Express však vyšla až o pětlet později, přičemž mnozí Katovi toto dlouhé čekání vyčítali. Samotný album se však kvalitou HDP nejenže vyrovnal, ale ho dokonce mírně převýšil. Důkazem toho byla i cena Anděl v kategorii Hip Hop £ RnB. Po vydání Dezorient Expressu však Kato a Maro zvolili odlišný postup av polovině tohoto roku oznámili, že začali pracovat na dalším projektu.
Tentokrát mělo jít o konceptuální nahrávku, přičemž tím konceptem byly barvy.

V barvách je stejně jako HDP a Dezorient Express album, který sice plyne snadno, ale na pochopení všech metafor a ostatních lyrických obratů si ho třeba vyslechnout několikrát a pozorně. Při každém poslechu zaručeně člověk objeví další slovní hříčku nebo rým, který mu předtím unikl.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *