Poražte osteoporózu pohybem a zdravou stravou

Nebolí, není vidět ji, upozorní na sebe zlomeninou. Řeč je o nemoci jménem osteoporóza. Problém řídnutí kostí se se zvyšujícím se věkem populace stává stále naléhavějším, i proto je 20. říjen vyhlášen Světový den osteoporózy. Hlavním tématem letošního Dne osteoporózy jsou tři kroky k nezlomným kostem: vitamin D, vápník a pohyb.

Osteoporóza (tzv. řídké kosti) je systémové onemocnění kosterní soustavy charakterizované ztrátou kostní hmoty a poškozením mikroarchitektury kostní tkáně vedoucí ke zvýšené křehkosti a lomivosti kostí již při minimální traumatu.

Lidské kosti, které tvoří oporu tělu, jsou živé tkáně. Umožňují nám pohyb a chrání tělesné orgány. Bez správné péči však kosti začínají slábnout a lámat se. To se nazývá osteoporóza. Mezi nejrizikovější místa zlomenin patří obratle páteře, předloktí a krček stehenní kosti.

Osteoporóza se zvykne nazývat tichou chorobou, protože mnoho lidí netuší, že ji má, pokud si poprvé něco nezlomí.

Zásoby vitaminu D pro tělo pořizují příjemným způsobem a to procházkou po slunci, nebo konzumováním ryb jako je losos, makrela a sleď.

Vitamin D v organismu je základem pro zdravé kosti a silné svaly, navíc podporuje vstřebávání vápníku a jeho využití v těle.

„Déčko“ působí pozitivně i na svaly, čímž redukuje riziko pádů a zabezpečuje správnou obnovu a mineralizaci kostí.

Vápník a proteiny

Strava bohatá na vápník a proteiny je dalším významným krokem v prevenci proti osteoporóze. Podporují zdraví kostí a svalů v každém věku.

Vápník je základním pilířem pro kosti, v každé z nich se nachází až 99% vápníku.

Mezi potraviny, které jsou bohaté na vápník, patří mléčné výrobky a to mléko, jogurty, sýr, ryby, mák, lískové a vlašské ořechy.

Aktivní životní styl

Sport a fyzická aktivita doplňují třetí skupinu, která pomáhá lidem různých věkových skupin bojovat proti osteoporóze. Pohyb udržuje kosti a svaly silné. Stačí si jen vybrat ten správný druh sportu. Pokud osteoporózou již trpíte, měli byste se poradit s lékařem, který vám pomůže sestavit bezpečný cvičební plán.

Cílem letošní kampaně Mezinárodní organizace pro osteoporózu (IOF), do níž se každoročně zapojuje i Slovensko prostřednictvím Společnosti pro osteoporózu a metabolická onemocnění kostí (SOMOK), je zvýšit povědomí lidí o této tiché nemoci.

Informace pocházejí z archivu, www.milujsvojekosti.sk, www.osteoporoza.sk.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *