Nebankovní hypotéka

Pokud se chystáte investovat do vlastního bydlení, či chcete rozjet svůj podnikatelský záměr, nejspíše vám nezbyde nic jiného, než sáhnout k možnosti hypotéky. Co se ale stane, pokud neprojdete přísným sítem bankovních registrů a banky vám hypotéku zamítnou? Mnoho nebankovních institucí nabízí vyřízení a získání hypotečního úvěru i se záznamem v registru.

Na co ji můžete použít a jaká je výše

Hypoteční úvěr jde použít prakticky na cokoliv – jako neúčelovou Americkou hypotéku, úvěr na družstevní byt, koupi nemovitosti, podnikatelský úvěr, konsolidaci dluhů a dokonce i úvěr na vyplacení exekucí. Obecně jsou poskytovány úvěry od 500.000 do 30.000.000 Kč s maximální dobou splácení 20 let, u konsolidace a vyplácení exekucí je doba snížena na 10 let. Není zde potřeba ručitele, ale instituce často požadují zřízení zástavního práva k nemovitosti. Úroková sazba se pohybuje okolo 12,5% ročně, ovšem často to jsou mnohem vyšší částky. Je dobré také dávat pozor na výši RPSN, smluvních pokut, úroků z prodlení a způsobu řešení platební neschopnosti dlužníka.

Pro a proti nebankovní hypotéky

Samozřejmě, ve chvíli, kdy klientovi není umožněno vzít si hypotéku od banky, i úrok ve výše zmíněné částce je přijatelný. Díky množství subjektů, které tyto hypotéky poskytují si klienti opravdu mohou vybírat, a měli by vybírat velmi pečlivě. I když jako výhody jsou popisovány rychlost vyřízení, absence doložení příjmu a to, že není potřeba ručitele, nemusí to skutečně výhodou být. Pokud se opravdu chcete zavázat často vysokou částkou na dlouhou dobu, vybírejte solidního a silného partnera. Pečlivě čtěte smlouvy a obchodní podmínky, vyvarujte se podpisu rozhodčí doložky a prozkoumejte v diskuzích ohlasy od současných a bývalých klientů. Mnoho společností totiž spoléhá na finanční tíseň klienta a dotlačí ho do často nevýhodných podmínek, ze kterých pak není úniku. Pokud se ke špatné smlouvě upíšete a zjistíte to včas, pamatujte na právo do 14 dnů odstoupit od smlouvy bez udání důvodu a sankce.