Likvidita

Co je to likvidita?

V souvislosti nejen s obchodováním na trzích často slyšíme slovo likvidita – o co se jedná?

U jakékoli investice obecně likvidita hovoří o míře schopnosti proměnit aktivum zpět na peníze. Ve specifických situacích můžete narazit na likviditu vyjádřenou číslem, třeba při posuzování solventnosti firem, v kontextu obchodování na trzích se posuzuje spíše relativně. Pokud budete vlastnit jednu nemovitost v centru Prahy a druhou na úpatí Krušných hor, kde dávají lišky dobrou noc, pražská nemovitost bude mít vyšší likviditu, než ta krušnohorská, protože ji snáze prodáte (zlikvidujete).

Stejně jako v případě nemovitostí, i na burze likvidita určuje schopnost danou akcii prodat. Pokud budete chtít na pražské burze prodat akcie ČEZu, kterých se v průměru zobchodují denně statisíce, budete mít mnohem menší problém, než třeba u firmy Karo invest, které se v průměru zobchodují nižší stovky denně → akcie ČEZu mají lepší likviditu. Nejčastěji slyšíme slovo likvidita právě v relativním kontextu nízká / vysoká nebo nižší / vyšší.

Likvidita na trhu

Likvidita na trhu je dána objednávkami market makerů v objednávkové knize (tzv. order book), kteří dopředu stanovují, za jakou cenu daný titul koupí nebo prodají. Burza jejich prostředky zablokuje, čímž vznikne likvidita na trhu. Pokud budete okamžitě potřebovat prodat nějaké akcie a nechcete čekat na naplnění limitní objednávky, vaše dostupná likvidita spočívá právě v objednávkách market makerů.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *