Prodej věcí přes internet: Způsob, jak si můžete přilepšit, ale také naletět. Jak prodávat a kupovat bezpečně?

Prodej a nákup věcí přes internet je způsobem, jak člověk může nějakou tu korunu vydělat i ušetřit. Když totiž kupujeme věci z druhé ruky, vyjdou nás levněji než nové věci z obchodu, a pokud zase máme něco, co již nevyužíváme, můžeme si lehce přivydělat nějakou tu korunu navíc.

S tím, jak stoupají ceny veškerého zboží kolem nás, se prodej a nákup z druhé ruky přes internet ještě více rozšířil. S tím ale také roste riziko – můžete totiž naletět a o peníze i věci přijít. Dávejte si proto pozor a dodržujte základní pravidla.

Prodat i nakoupit dnes můžete cokoliv

Na internetu se můžeme dostat v podstatě ke všemu. Lidé totiž prodávají všechno, co by se ještě někomu mohlo hodit. Když tedy cokoliv sháníte a chcete na tom ušetřit, poohlédněte se nejdříve na nejrůznějších online bazarech. Stejně tak to můžete udělat vy – máte doma oblečení, co už nenosíte, starší nábytek, věci do domácnosti, ale třeba i knihy nebo různé doplňky?

Všechno se dá zpeněžit, všechno se dá dnes prodat. To ale ví i podvodníci a již mnoha lidem se stalo, že pořádně naletěli. Pokud se tomu chcete vyhnout, vystavujte a prodávejte či nakupujte věci jen na ověřených stránkách a dávejte si pozor na platbu i předání zboží.

Nedůvěřujte každému

Skvělým prostředkem, jak zboží prodat i koupit, jsou sociální sítě. Zejména Facebook je tímto proslulý. Určitě to není špatné, ale i tam jsou mraky podvodníků. Chcete prodávat? Zboží posílejte na dobírku nebo si ho nechte zaplatit předem. Nikdy nespoléhejte na to, že zboží odešlete a peníze vám nakupující pošle až poté, co od vás zásilku dostane. U dobírky zase riskujete to, že vaši zásilku nakupující nepřevezme a vy tak budete dopravu platit z vlastní kapsy.

Nejlepším způsobem, jak přes internetové bazary nakupovat i prodávat, je osobní předání. Jsou lidé, kteří na tom dokonce trvají. Při osobním předání si totiž věc může nakupující dobře prohlédnout, sám si ji odveze a zaplatí vám hotově.

I při osobním předání ale dodržujte pravidla bezpečnosti, protože nikdy nevíte, kdo se na inzerát ozve. Je jedno, zda nakupujete, nebo prodáváte, obezřetnost je na místě. Vždy si domluvte schůzku na veřejném místě, ideálně někde, kde jsou nainstalovány veřejné kamery. Také si pečlivě archivujte komunikaci, ať už s kupujícím či prodávajícím. Podvodníci se mohou schovávat všude a mohou se vydávat za kohokoliv.

Jděte na ověřené stránky

Bazoš.cz, SBazar.cz nebo Aukro.cz, to jsou tři asi nejznámější internetové bazary, kde lidé nakupují a prodávají nejrůznější věci. A na Aukru můžete dokonce své věci prodávat formou aukce, což je výhodné zejména v případě, že nevíte, jakou cenu za své prodávané věci chtít. Lidé, kteří budou mít zájem, budou cenu přihazovat sami. Tyhle stránky můžete považovat za ověřené, snadno ovladatelné, registrace je rychlá a zdarma, a i svůj inzerát vystavíte zcela zdarma.

Zpoplatněné bývají pouze služby navíc, sem patří zvýraznění inzerátu, to znamená, že když si připlatíte, váš inzerát bude viděn v popředí a je tedy šance, že si ho všimne více lidí a tím roste možnost, že úspěšně prodáte.

Jak napsat skvělý inzerát

Chcete něco prodat a mít šanci, že vaše věci někdo skutečně odkoupí? Dejte si záležet, zboží dobře a detailně popište, pokud má věc vadu, uveďte jakou a popřípadě to vyfoťte, nikdy nic rozhodně nezatajujte. Pořiďte co nejvíce kvalitních fotografií a stanovte adekvátní cenu, zásadně začínejte na vyšší částce. Tu totiž můžete kdykoliv snížit. Pokud se totiž nikdo na inzerát do týdne neozve, je vhodné jít s cenou dolů, čímž opět získáte naději, že uspějete a prodáte. Zásadní je i komunikace, snažte se odpovídat co nejrychleji a snažte se domluvit na způsobu platby i předání zboží tak, aby to vyhovovalo oběma stranám.

Jestliže je vám cokoliv podezřelé, raději od obchodu ustupte. Za to riziko to nestojí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *