Nemáte na splácení hypotéky? Můžete požádat o odklad splátek, ne vždy ale uspějete

Jak jinak vyřešit bydlení, když nemáte dostatek finančních prostředků? Hypoteční úvěr je bezesporu řešením, které volí téměř většina lidí. Najít totiž dostatek volných finančních prostředků na nákup vlastní nemovitosti, je pro drtivou většinu lidí jinak nemožné. Ovšem hypotéka je závazkem na hodně dlouhou dobu. Co dělat, když přijde něco neočekávaného a na splátky nezbydou peníze? Jak si zažádat o odklad splátek a co ovlivní to, zda uspějete?

Kdy si říct o odklad splátek?

V situaci, kdy není schopen klient řádně splácet svůj hypoteční úvěr, je třeba začít okamžitě jednat a bance o problému říci. Finanční poradce dané společnosti se vždy snaží s klientem najít vhodné řešení, je třeba ale pro začátek dodat, že odklad splátek je pouze dobrou vůli každé společnosti, takže se může stát, že se žádostí neuspějete. O odklad splátek však může klient zažádat vždy, když se dostane do tíživé finanční situace.

Obvykle to znamená ztrátu zaměstnání, rodinné problémy, nemoc nebo nástup na mateřskou dovolenou, kdy se příjmy rodiny vždy výrazně sníží. Nemít na splátky, je strašákem každého, kdo nějaký úvěr má. U hypotéky je třeba dát si o to větší pozor, protože klienti ručí i nemovitostí. Aby nedošlo k její ztrátě, je třeba se s bankou či jinou institucí, u které klient má hypoteční úvěr sjednaný, okamžitě domluvit.

Co v praxi znamená odložení splátek?

Dočasnou neschopnost splácet hypoteční úvěr, může pokrýt dobře sjednané pojištění. Ale ne ve všech případech pojištění klienta zachrání. Odklad splátek je nejlepším řešením, pokud se už klient dostane do situace, kdy není schopen řádně měsíční splátku hypotéky splatit. Znamená to ale, že v případě schválení takového odkladu, jsou splátky pouze dočasně pozastaveny.

Každá banka pak vyřizuje a posuzuje žádost o odklad splátek individuálně a obvykle je klient již předem řádně seznámen s tím, zda tuto možnost společnost nabízí či nikoliv a za jakých podmínek. V případě, že je pak odklad splátek schválen, splácení se pozastavuje jen na určitou dobu, obvykle na šest měsíců, některé společnosti ale schvalují odklad splátek i na delší dobu, a to vždy individuálně. Splátky se pak samozřejmě zcela neodpouštějí, klient se u společnosti dohodne na pravidlech takového odkladu.

Jak uhradit odložené splátky?

Zde je opět třeba dodat, že každá společnost má podmínky pro odklad splátek ve svých rukou. Nejenže nejsou společnosti povinné odklad splátek schválit, mohou si i určovat, jak a kdy musí klient nedoplatek dorovnat. V praxi to znamená, že existují tři nejčastější možnosti.

  1. Může se jednat o prodloužení doby splácení, takže nedoplatek je uhrazen později.
  2. Druhou možností je rozdělení nedoplatku do dalších řádných splátek.
  3. Nebo je možné splatit dlužné splátky najednou v předem dohodnutém termínu.

Pokud je klientovi umožněno odložit si splátky, vzniká nový splátkový kalendář. Někdy je ale třeba platit stále úroky z úvěru, někdy je možné nechat si odložit splátky celé, a to včetně úroků. Taky zde záleží na konkrétní společnosti, jaká má pravidla. Většina společností rovněž umožňuje odložení splátek jen ve výjimečných případech, a tak není možné o odklad žádat opakovaně.

Jak zažádat o odklad splátek?

Aby se klient vyhnul sankcím, které plynou z prodlení, je potřeba jednat okamžitě. Je třeba kontaktovat společnost či přímo svého finančního poradce, se kterým byl hypoteční úvěr sjednán. Pozor na to, že společnost je oprávněna požadovat dokumenty, které mohou doložit, že je klient opravdu v těžké situaci a není schopen splácet řádně svůj hypoteční úvěr. V dnešní době je však možné v mnoha případech vše řešit i online cestou, což značně ušetří čas i délku jednání o odkladu splátek.

Protože má každá společnost svá pravidla, je dobré se o možnosti odkladu splátek a o podmínkách, které je v tomto případě nutné splnit, již předem informovat, a to před uzavřením úvěru.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *