Konsolidace Exekucí – cesta z dluhové pasti

Pod pojmy konsolidace, oddlužení a vyplácení exekucí se skrývá celé jedno odvětví úvěrového trhu. Všechny tyto pojmy označují finanční produkt, úkolem kterého je ochrana dlužníka před dluhovou propastí a dopřát dlužníkovi možnost urovnat všechny své závazky.

Dluhová past

O dluhové pasti, nebo také o dluhové spirále, mluvíme v případě, kdy se osoba zadlužila takovým způsobem, že již nemá možnost ze svého příjmu po uspokojení těch nejzákladnějších potřeb splácet všechny závazky, a svoji zoufalou situaci se snaží vyřešit dalšími a dalšími nevýhodnými úvěry. Důležitým faktorem je neschopnost člověka domyslet důsledky nezodpovědného půjčování a procitnutí, až když je zpravidla pozdě a hrozí exekuce.

Cesta z dluhů?

Konsolidace probíhá tak, že banka nebo nebankovní instituce vezme všechny klientovy nesplacené závazky a všechny najednou uhradí. Částku, kterou banka vynaložila na oddlužení, potom poskytuje svému klientovi jako jednu půjčku s delší dobou splatnosti. Dlužník tak bude místo 10000 měsíčně v pěti splátkách platit každý měsíc jednu splátku 5000 Kč.

Konsolidaci půjček v současnosti poskytují bankovní i nebankovní instituce. Banky se většinou zaměřují na klienty, kteří ještě stále mají dluhy pod kontrolou a chtějí si konsolidací pouze dopomoci ke snížení splátek. Konsolidovat lze všechny druhy půjček, včetně kreditních karet a kontokorentů.

Předlužení klienti hledají spásu u nebankovních poskytovatelů. To může představovat významnou pomoc, jenže je většinou potřeba vlastnit nějakou nemovitost. Samotné oddlužení tak probíhá formou hypotéčního úvěru.

Řešení hrozící ztráty nemovitosti v dražbě

Pakliže věci zajdou příliš daleko a nad dlužníkem se doslova stahují mračna, přichází na řadu vyplácení exekucí. Tento produkt je opět poskytován nebankovním sektorem a mnohdy představuje poslední záchrannou brzdu. Poskytovatel půjčky jednoduše zabrání exekuci nemovitosti tím, že vykoupí nemovitost a dlužníkovi ji opětovně prodá formou hypotéky.

Velkou výhodou vyplacení exekuce je, že dlužník nepřichází o střechu nad hlavou a má jeden jasný závazek, který musí splácet. Velkým plusem je také diskrétnost, garantovaná většinou poskytovatel