rýžování zlata

Kde se vzalo zlato? Zjistěte jeho původ i proč je tak oblíbenou investicí

Zlato je stále jedním z nejvyhledávanějších drahých kovů. V dobrém i zlém sehrálo pro lidstvo jedinečnou roli.

O vzniku zlata se vedou dlouhá léta spory. V historii byly představy o jeho vzniku poněkud zkreslené. Vědci mají ale jasno. Jak to tedy je?

Jak vzniklo zlato?

Staří Aztékové věřili, že zlato je ve skutečnosti potem slunce. Podle vědců vzniklo zlato při srážkách supernov a neutronových hvězd. Vytvořilo se dostatečné množství energie, aby se protony a neutrony sloučily do podoby těžkého atomu zlata. Na Zemi se zlato dostalo asi 200 milionů let po zformování planety. Její povrch začaly bombardovat meteority plné zlata a dalších kovů.

Jelikož se Země teprve formovala, ponořilo se roztavené železo do jejího středu spolu se zlatem a dalšími kovy. Kdyby se veškeré drahé kovy dostaly z jádra na povrch planety, pokryly by ji celou vrstvou silnou čtyři metry. To, co je dnes dostupné ke zpracování, zůstalo po bombardování asteroidy a jde jen o malý zlomek celkového množství.

Lze zlato vyrobit?

Teoreticky je možné zlato vytvořit jadernými procesy fúze, štěpení a radioaktivního rozpadu. Zatím jde ale spíš jen o teorii než praxi.

Kde najít zlato?

V přírodě lze zlato najít v horninách a rudních žilách v řekách a náplavech potoků a řek. V Čechách bylo k nalezení v Roudném u Vlašimi, ve Zlatém Chlumu, v Otavě nebo Jílovém u Prahy či Kašperských Horách. Objevit se může ale prakticky v jakékoliv řece.

Proč dnes lidé investují do zlata?

Na světě asi neexistuje měna, která by měla takovou historii a oblibu u investorů. Je to proto, že jde o respektované platidlo, které se dá použít po celém světě. Má velkou likviditu a dokáže rozložit riziko ztráty. V delším časovém horizontu umí dobře zhodnotit uložené peníze a jako bonus u něj neplatíte DPH.

Do zlata může investovat prakticky každý. Investiční zlaté mince a slitky jsou cenově dostupné. Některé kousky jsou známé a oblíbené po celém světě.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *