Anuitní splátka

Jaký je rozdíl mezi anuitní a balonovou splátkou?

Pokud se pohybujete ve světě P2P půjček, nebo crowdfundingových úvěrů, pravděpodobně jste narazili na termíny balonová a anuitní splátka úvěru. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a která se více vyplatí?

Anuitní splátka

Jestli jste si někdy na něco půjčili, anuitní splátku znáte. Každý měsíc platíte částku, která je složena z jistiny a úroku z aktuálně dlužné částky. Tedy s tím, jak postupně splácíte a snižuje se váš dluh, klesá i úrok, který platíte. Stejně tak to funguje když někdo dluží vám, jen naopak.

Balonová splátka

V případě balonové splátky je všechno jinak. Na účet vám bude celou dobu chodit pouze úrok z půjčené částky a na konci celého období dostanete zpět celou jistinu. Tento model je výhodnější třeba pro firmy, které dělají svůj obrat nárazově (např. developerský projekt).

Co je výhodnější?

Ať už si to spočítáte v nějaké kalkulačce, nebo si to nasimulujete v excelu, pokud použijete pro oba modely stejný úrok, musí vám vyjít, že při balonové splátce vyděláte více. Často proto investoři balonovou splátku preferují. Pokud ale využijete principu složeného úročení a jistinu i úrok budete dokola reinvestovat, výsledná částka bude při stejném úroku velmi podobná. Ono je totiž v podstatě jedno, jestli se ta či ona koruna úročí v jednom nebo více úvěrech, rozdíl závisí v podstatě jen na „období nečinnosti“, kdy se vaše peníze flákají a leží jen tak na účtě.

Anuitní splátka tedy ze srovnání absolutního výnosu vychází lehce hůře, než balonová, má ale i svou výhodu. Při anuitním splácení vám průběžně chodí vyšší částky, což zlepšuje vaše cash-flow a vy máte větší prostor se podle aktuální situace rozhodovat, do jakých instrumentů své peníze investujete. I v případě investic třeba do fotovoltaických panelů je vyšší cash-flow výhodnější, než mít peníze dlouho zafixované balonovou splátkou.

Výhoda balonové splátky může spočívat v uzamknutí úroku v době, kdy se předpodkládá, že budou úrokové sazby klesat. Pokud jsou naopak úrokové sazby velmi nízko, je spíše pravděpodobné, že se zvýší, než že by ještě více klesaly a anuitní splátka se jeví výhodnější.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *