Jak obchodovat s komoditami?

Možnosti různých investic jsou dnes velmi lákavou cestou, jak zhodnotit naše peníze. Jednou z takových cest je i obchodování s komoditami. Jak začít a na co je dobré myslet, to si společně přiblížíme. Nejprve je dobré vysvětlit si, co taková komodita je. Mezi nejznámější skupiny patří:

  • Energie
  • Kovy
  • Zemědělské produkty
  • Maso a dobytek

To vše jsou komodity, které dnes můžeme nakupovat. Samozřejmě nikoliv s nutností držet sklad, jelikož veškeré obchody dnes fungují virtuálně, kdy je lze vyřizovat pomocí tabletu, počítače nebo mobilu.

Základem je správný broker

Jedná se o firmu, která nám umožní vstoupit na komoditní burzu. A to prostřednictvím své platformy, tedy programu, který nám nabídne potřebná data o vývoji cen, ale i řadu praktických funkcí. Možných světových burz je hned několik. Dominuje především Chicago Mercantile Exchange, New York Board of Trade nebo Komoditní burza Praha.

Znalosti a informovanost je základ

Při výčtu cest, jak obchodovat s komoditami nezapomínáme ani na důležité informace spojené s tím, že byste měli mít základní informace o dění na komoditních trzích. Tedy o tom, co se v dané oblasti děje z ekonomického, nebo třeba politického hlediska. Důležité je také umět číst signály v rámci vývoje cen, které nám mohou dobře říci, kdy je pravý čas pro otevření, nebo ukončení obchodu.

Strategie, možnosti, páky…

Levně koupit a draze prodat. Takto funguje základní obchod. Samozřejmostí je i možnost vydělat na propadu cen. Investovat do komodit lze dnes i s malým kapitálem, a to pomocí různých pákových efektů. Těmi je vaše investovaná částka uměle navýšena, což vám umožní nakoupit mnohem více konkrétní komodity.

S ohledem na strategie můžeme typy obchodů rozdělit do tří hlavních skupin. Jsou to krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. U odpovědi na otázku jak obchodovat s komoditami je lepší volba držet ji déle.