Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelské úvěry jsou u nás rozdávány jako na běžícím pásu. Málo lidí však ví, jaká práva v souvislosti s nimi má. Jedním z takových je i možnost odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru. Zajímají-li vás bližší informace, přinášíme vám je.

Je to možné? Ano, je!

První pozitivní zprávou je rozhodně to, že odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru v současné době možné je. Navíc v poměrně zajímavé lhůtě, která trvá celých čtrnáct dní. Důležité je vědět, že termín začíná běžet následující den po podpisu smlouvy. Rozhodující poslední den nemusí být spojený s doručením konkrétní výpovědi, ale třeba s odesláním dopisu, ve kterém o toto žádáme. Pokud daný termín splníme, odstoupení od smlouvy by nemělo být problémem.

Někteří poskytovatelé v některých případech danou lhůtu i prodlužují. Ano, i to je dnes možné. V podstatě záleží na vzájemné domluvě obou smluvních stran, přičemž čtrnáctidenní lhůtu v žádném případě zkrátit nelze.

Jakou povinnost má poskytovatel půjčky?

U smlouvy ještě zůstaneme, jelikož se k ní váže jeden zajímavý fakt. A to takový, že ve smlouvě musí být uvedeno několik důležitých informací, které se k odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru vážou. A to:

  • Jak postupovat
  • Kam odstoupení podat
  • Jak odstoupení podat

Pokud smlouva dané informace neobsahuje, měl by poskytovatel úvěru daná fakta doplnit. Jakmile se tak stane, začíná běžet čtrnáctidenní lhůta právě od této doby. Nikoliv tedy od prvního podpisu smlouvy.

Jaké povinnosti máme my?

Jsou tu i povinnosti naše, na které bychom neměli zapomínat. O co konkrétně se jedná? Samozřejmě o nutnost vrátit získané peníze, tedy takzvanou jistinu. I zde zákon jasně upravuje termín, do kdy to má být. Jedná se o 30 dní od chvíle, kdy je naše odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru podáno. Pokud tak neučiníme, je na tento krok pohlíženo tak, jako by odstoupení od smlouvy podáno nebylo.