Co dělat, když ztratíte platební kartu?

Platební karty jsou dnes přirozenou součástí našich životů. Také ji máte? Kromě pozitiv, které mohou být spojeny s jejich praktičností, ale může nastat i situace, že ji ztratíte. A co dělat, když ztratíte platební kartu? Nejprve ještě jednou zkontrolujte, že ji nikde nemáte. Pokud ztratíte celou peněženku, samozřejmě že hledání smysl nemá. Pokud ji ale jenom nemůžete najít u sebe doma, podívejte se důkladněji.

Zavolejte do banky

Následovat by měl telefon do vaší banky. Většina z nich má svou vlastní linku pro hlášení vašich karet. Pokud toto číslo neznáte, můžete zvolit klasikou linku banky, odkud vás přepojí. Pokud ani toto číslo neznáte, volejte informace, odkud už vás přepojí, kam potřebujete. Jakmile jste na lince, sdělte svůj problém a požádejte o blokaci dané karty. V souvislosti s tím bude operátor vyžadovat i několik údajů pro ověření. Může se jednat třeba o:

  • Číslo karty
  • Číslo účtu
  • Vaše identifikační údaje

Obvykle stačí informace o vás samotných a tak není nutné pamatovat si cokoliv jiného. Jakmile je vaše žádost přijata, je blokace otázkou několika málo vteřin.

Zkontrolujte svůj účet

V tuto chvíli je třeba podívat se i na váš účet. Pokud zde vidíte podezřelé transakce vaší kartou, je třeba neprodleně kontaktovat banku a nahlásit je. Může se stát, že se je ještě podaří zastavit. Pokud zde žádné takové nejsou, ani v nezaúčtovaných položkách, můžete být v klidu. Karta už je zablokovaná a tak v danou chvíli není možné, aby ji kdokoliv a jakkoliv použil.

Požádejte si o kartu novou

Následně si nezapomínejte požádat o kartu novou. Třeba v rámci internetového bankovnictví, nebo na pobočce. Obvykle ji získáte do několika dní a tak doba bez ní není zase až tak komplikovaná a dlouhá. Nutno připomenout, že někdy může být vydání takové karty, zpoplatněno. Záleží samozřejmě na podmínkách vaší banky.