Debetní a kreditní platební karta – jaký je mezi nimi rozdíl?

Platební karty dnes využívá mnoho lidí, jelikož jsou běžnou součástí našich životů. Důvodem je především jejich praktičnost. Pokud se podíváme na to, na co všechno se dají využít, je možností celá řada. Primárně nám umožní:

  • Výběr hotovosti
  • Platbu v obchodech
  • Online platbu

Dnes existují hned dva typy karet. Prvním z nich je debetní karta, zatímco tím druhým je kreditní karta. Jak se liší? Podívejte se s námi.

Debetní karta

Jde o platební kartu, která je přímo svázána s vaším bankovním účtem. To znamená, že pokud na něm nemáte dostatek prostředků, debetní karta je vám jednoduše k ničemu. Dá se na ni pohlížet jako na celkem praktický nástroj, jak mít peníze z vašeho bankovního účtu jednoduše k dispozici, a to různými možnostmi. Pokud se podíváme na nabídku debetních karet, je poměrně široká a u většiny bank získáváte základní karty zcela zdarma, stejně jako u nich neplatíte za vedení. Pokud vám je tedy k účtu karta nabízena, buďte si jisti, že to je ta debetní. Také platí, že tuto kartu získá každý, kdo má u banky svůj účet. Žádné speciální podmínky, třeba v souvislosti s obraty na účtu, zde nehrají roli.

Kreditní karta

Hlavním rozdílem je to, že není spojena s vaším bankovním účtem. V souvislosti s ní je zřízený nový účet, který má počáteční hodnotu 0 Kč. Kreditní karta vám na něm dovolí čerpat do mínusu. Jde tedy o zajímavou předschválenou finanční rezervu, která se mnoha lidem může hodit. Z toho jasně plyne, že se jedná o úvěrový produkt. Kolik lze jít do mínusu, to záleží na vaší bonitě, nebo také na podmínkách banky. Kreditní karty jsou obvykle spojeny také s poplatkem za vedení, stejně jako nesmíme opomíjet ani úroky, které bývají poměrně vysoké. Na druhou stranu mohou nabídnout bezúročné období, často jsou spojeny také s nabídkou cestovního pojištění a dále nechybí ani možnost odměn v rámci jednotlivých nákupů.