Americká hypotéka

Zvažujete-li půjčku, je dobré promyslet všechna pro a proti. Ne dnešním trhu existuje mnoho možností a jednou z nich je americká hypotéka.

Co to je a kdy je americká hypotéka vhodná?

Přívlastek americká souvisí s místem jejího vzniku, tedy v USA. Je to hypoteční úvěr, který je zajištěný nemovitostí. Od klasické hypotéky se liší tím, že nemusí být vázána pouze na bydlení. Toto má společné se spotřebitelským úvěrem, ovšem narozdíl od něj mívá nižší úrok. Nakonec ovšem o výši úroku rozhoduje konkrétní věřitel.

Hypoteční úvěr

Tento finanční produkt lidé nejčastěji využívají ke koupi vybavení domácnosti, automobilu, ale i k vyrovnání svých dluhů. Prostřednictvím americké hypotéky si lidé v závislosti na poskytovateli můžou půjčit poměrně mnoho peněz. Bez toho, aby poskytovatel hlouběji prověřoval žadatelovu solventnost – toto je velmi časté u nebankovních typů hypoték, proto je vhodné tento druh úvěru důkladně zvážit. Jeho výše se odvíjí procentuálně od odhadní ceny nemovitosti. Velmi často se pohybuje okolo 70%, nicméně nebankovní instituce nabízejí i menší částky. Doba splatnosti je též velmi individuální a pohybuje se v rozmezí mezi pěti a dvaceti lety. Minimální poskytovaná částka se většinou pohybuje mezi 100 až 200 tisíci korunami.

Jak získat americkou hypotéku?

Obecně mezi hlavní podmínky patří plnoletost, svéprávnost a také skutečnost, že by žadatel neměl ke dni konečné splatnosti úvěru přesáhnout 70 let věku. Nemovitost, která bude sloužit k zajištění úvěru se musí nacházet na území České republiky a žadatel musí mít prokazatelný příjem ze zaměstnání nebo podnikání. Další podmínky se často liší v závislosti na tom, zda hypotéku poskytuje banka či nebankovní instituce.

Pro a proti americké hypotéky

Díky svému širokému využití se americká hypotéka stala velmi rychle oblíbenou. Mezi její výhody patří nízká úroková sazba a možnost rozložení splátek na delší časový úsek. Často je klientům umožněno i předčasné splacení s nízkým penále nebo i zdarma. Je třeba si však dávat pozor i na její nevýhody. Nutnost ručit nemovitostí může znamenat i to, že o ni přijdete. Americká hypotéka má také vyšší úrokovou sazbu než klasická hypotéka, pokud tedy chcete financovat bydlení, raději zvolte běžnou hypotéku.