Vlastní podnikání? Na jaké otázky je dobré si odpovědět

Máte svůj sen a chcete pracovat dle sebe? Být podnikatelem má výhody, ale svět byznysu je i plný nástrah. Nejhorší je jistě začátek, koneckonců každý je těžký. Než se pevně rozhodnete, zkuste si položit několik otázek. Bude pro vás podnikání skutečně vhodnou cestou? Co vám pomůže se rozhodnout?

V čem budete podnikat?

Tohle je to nejdůležitější, asi každý budoucí podnikatel musí mít dobrý nápad, jenže dneska na trhu prorazit, to je skutečně těžké. Pokud chcete rozjet vlastní podnikání, měli byste mít jistotu, že se vám bude dařit, nebo že se na počátku alespoň uživíte. Hned asi nezačnete vydělávat astronomické částky a nebude z vás milionář, ale určitě se nechcete zadlužit. Prozkoumejte tedy trh, udělejte si průzkum toho, co se u nás nabízí a co ne. Cokoliv, co je originální a nikdo jiný to nenabízí, má největší šanci na úspěch. Pokud se chcete pustit do něčeho známého, zjistěte si dobře, jaké konkurenci na trhu budete čelit.

Zvládnete to finančně?

Jak se vám bude dařit s podnikáním, to dopředu asi neodhadnete nikdy, ale na začátku musíte mít propočítané to, zda zvládnete nejen podnikání rozjet, ale i chvíli ho uživit. Je třeba mít samozřejmě něco v záloze, musíte vědět, kolik peněz si budete moci půjčit a podobně. Pokud budete mít pronajaté prostory, musíte mít na nájem, i když výdělky nebudou vysoké. Základní vklad do podnikání potřebujete mít dobře rozpočítaný. A myslete i na zadní vrátka.

Co o tom říkají ostatní?

V životě bychom se sice neměli řídit tím, co nám říkají druzí, ale pokud chcete rozjet podnikání, je to velký krok. Určitě si vyslechněte názor rodiny a přátel. Pokud máte v blízkém okolí podnikatele, dejte i na jeho názory a rady, to vám může pomoci nejvíc. Není to o tom, že si to musíte nechat rozmluvit, ale snadněji si tak uděláte představu o tom, do čeho jdete. Rodina vás zase může podržet, je tedy nutné zeptat se i na názor nejbližších.

Pokud chcete být v podnikání skutečně dobří, počítejte se vším. S úspěchy stejně jako s neúspěchy. Nějaký ten zádrhel by vás ale odradit určitě neměl. Zakopnout může každý.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *