Úspory: I z malého platu můžete šetřit

Odpočítáváte každý měsíc zbývající dny do výplaty a nedaří se vám vůbec nic ušetřit? Chtěli byste mít nějaké peníze na účtu navíc, kdyby se něco stalo nebo byste si chtěli zajet s rodinou na dovolenou? Ušetřit se dá, i když nevyděláváte příliš moc, jen je třeba naučit se s penězi lépe zacházet. Jak vytvořit úspory?

Každý by totiž měl mít bokem nějaké peníze pro případ nouze. Finanční jistotu potřebujete, nikdy nevíte, co přijde. Začněte šetřit ještě dnes.

Víte, za co utrácíte?

Problém je mnohdy v tom, že během měsíce člověk utrácí peníze za něco, co ani nepotřebuje, sledujte tedy lépe své výdaje. Existují chytré aplikace, které vám pomohou zaznamenat všechny měsíční výdaje, od těch větších, až po ty menší. Můžete si všechno ale psát i na papír. Nejprve si napište částku, která vám reálně přichází na účet.

Od té už je odečítejte, a to všechno do poslední koruny. Nejdříve zaplaťte nájem, všechny složenky a pojištění. Další velkou položkou jsou nákupy potravin, léků, hygienických prostředků nebo oblečení. Nezapomeňte si brát účtenky od každého nákupu, je jedno, zda jde o stokoruny nebo desítky korun. Zaznamenejte si všechno. Získáte přehled, který vám možná otevře oči.

Motivujte se!

Proč vlastně chcete šetřit? Musíte vědět, na co si peníze chcete odkládat, bude se vám mnohem lépe šetřit. Finanční rezervu je dobré mít pro případ ztráty zaměstnání, pro případ, že se zraníte a budete dlouhodobě na neschopence. Ale třeba i na nákup nových spotřebičů, na opravy auta a podobně. Můžete ale toužit i po hezké dovolené.

Zkrátka se motivujte a neustále si to připomínejte. Stanovte si částku, kterou byste si měsíčně mohli odložit, aniž by se to nějak dotklo toho, co zaplatit skutečně musíte. Vždy šetřete až poté, co uhradíte všechno nezbytné.

Z čeho ušetřit?

Možná si říkáte, že už ale nemáte z čeho ušetřit. Peníze se vám rozkutálejí už jen po zaplacení všech účtů a jíst přece taky musíte. Je to snadné, vždy se dá najít něco, na čem ušetříte. Prozkoumejte své smlouvy, zredukujte účty za telefony nebo internet, zkuste si najít výhodnější pojištění. I na to dnes existují chytré internetové srovnávače cen. Samozřejmě se snažte nakupovat oblečení i jídlo levněji, ve slevách. Možná vám to dá více práce, ale stojí to za to.

Když si nad rodinnými financemi sednete, jistě i vy najdete způsob, jak vytvořit úspory.

Zdroj foto: pixabay.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *