Úsporný tarif: Tentokrát se dočkají všichni! Víte o této pomoci vše?

Úsporný tarif schválila vláda – má jít o pomoc v době, kdy ceny energií raketově letí nahoru. Už je to skoro měsíc, co tato pomoc funguje, ale řadě lidí to stále nejde na rozum. Víte, na co máte nárok? Možná, že jste se již při pohledu na zálohy za tento měsíc zarazili. Nejste jediní. Co tedy potřebujete vědět?

Není třeba o nic žádat

Toho, že se energie zdražily, si prostě nejde nevšimnout. Pocítili jsme to všichni, a tak tentokrát vláda přispěchala na pomoc. Aby byla ale pomoc co nejefektivnější, rychlá a opravdu spravedlivá, nový takzvaný úsporný tarif se týká téměř nás všech. O úsporu ale není potřeba žádat, není nutné nikam chodit ani volat či vyplňovat formuláře.

Lidé to ale často nevědí, jsou špatně informovaní a stále častěji se na úsporný tarif dotazují svých dodavatelů energií. Ti už dokonce přiznali, že od doby, kdy náhle skončila společnost Bohemia Energy, mají opět zcela přehlcené telefonní informační linky. Lidé chtějí vědět, zda se jich příspěvek týká nebo jak o něj mají zažádat.

Týká se to i vás

Dodavatelé energií začali ale státní příspěvek na energie dle tarifu připisovat již od konce září automaticky. U většiny lidí by se to mělo projevit v měsíci říjnu na zálohách. Každé odběrné místo má nárok na úsporu ve výši 3500 Kč nebo 2500 Kč. Částka se odvíjí od toho, jakou sazbu odběrné místo využívá. Tato částka je pro každého, kdo odebírá elektřinu či plyn, nezáleží na tom, zda pak energie využíváte také na topení, nebo ne.

Připsání úsporného tarifu je vázáno na distribuční sazbu.

  • Odběrná místa s distribuční sazbou D01d, D02d, D25d ušetří za energie 3500 Kč.
  • Odběrná místa s distribuční sazbou D26d, D35d, D45d, D56d a D57d pak ušetří 2500 Kč.

Částka se vždy zahrnuje do záloh automaticky, takže si lze všimnout, že za měsíc říjen jsou zálohy nižší nebo zcela odpuštěny. Pokud někdo z této částky nevyčerpá dokonce roku vše, zbytek se automaticky zase převede do ročního zúčtování. Současně vláda lidem chce peníze ušetřit tím, že automaticky odpustila poplatky za obnovitelné zdroje.

Úsporný tarif má i své odpůrce

I když vláda dala najevo, že se snaží a že se chce o lidi postarat, někdo má na tuto formu pomoci jiný názor. Jelikož byl úsporný tarif schválen jako plošná pomoc, příspěvek dostanou všichni, kteří mají ve svých nemovitostech nahlášené odběrné místo. V tomto případě to znamená, že na příspěvek dosáhnou i majitelé několika nemovitostí, a to vícekrát, a tedy i v případě, že nemovitost právě nikdo neobývá. Běžné domácnosti se však mohou radovat. I když je to zcela nespasí, každá pomoc se jistě počítá.

Nespoléhejte jen na úsporný tarif

Úsporný tarif bezesporu udělá radost a pro mnoho domácností je to výrazná pomoc, ale upřímně, úplně nás to nespasí. Je třeba snažit se co nejvíce snížit spotřebu energií, a to musí každý z nás udělat sám. Někteří dodavatelé energií se dokonce snaží namotivovat své zákazníky k šetření a to tím, že jim slibují odměnu, když sníží svou spotřebu.

Je třeba si uvědomit, že jinak opravdu výrazně neušetříme. Snažte se proto začít u svých spotřebičů, vybírejte ty nejúspornější, pračku zapínejte jen, když je opravdu plná špinavého prádla, perte na méně stupňů a šetřete i při vaření nebo mytí nádobí. Spotřebiče jako je sušička prádla nebo myčka, by se měly také pouštět vždy jen, když je to nezbytně nutné. Uvažujte i o tom, jak topíte nebo větráte. Určitě nenechávejte žádné spotřebiče běžet jen tak zbytečně a zkontrolujte, zda doma používáte úsporné LED žárovky.

Všichni si musíme zvyknout, že přišla doba, kdy je nutné výrazně utáhnout opasky i kohoutky.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *