Vánoce se opět blíží: Jak na těch letošních ušetřit?

Ani jsme se nenadáli a už je to tu zase. Vánoce se kvapem blíží a pro mnoho rodin to není úplně důvod k radosti. Vánoce totiž znamenají výdaje, větší výdaje než v kterémkoliv období během roku. Peníze ale momentálně chybí v mnohých rodinách, zejména v těch s dětmi. Ty letošní Vánoce se tak pravděpodobně ponesou v duchu skromnosti, peněz totiž nazbyt teď má málokdo.

Jak si udělat i přesto krásné Vánoce a neutratit úplně všechno? Vánoce jistě nejsou jen o dárcích, i tak je třeba stanovit si rozpočet.

Rozpočtem začněte

Nejste z těch, kteří na Vánoce myslí během celého roku, a nenakupujete dárky průběžně? Pak můžete mít docela problém. Všichni víme, že v předvánoční době, která už nám pomalu začíná, je všechno mnohem dražší. Obchodníci chytře využívají nákupní horečky a toho, že lidé všechno shání na poslední chvíli. Každý by chtěl mít dokonalé Vánoce, ale v této době je třeba myslet dopředu a za vánoční svátky není možné utratit všechny úspory.

Nejdůležitější jsou děti, na těch neradi šetříme, ale zbytek rodiny to jistě pochopí. Stanovte si proto již teď rozpočet, sepište si na papír, co všechno budete potřebovat, zahrňte do seznamu všechno, nejen dárky, ale třeba i výdaje na dekorace, vánoční stromeček a samozřejmě jídlo a pití. Výslednou částku si zapište a dobře zapamatujte. Držte se toho, kolik si můžete dovolit utratit, a podle toho i nakupujte. Jinak se vám ušetřit nepodaří.

Dárky vybírejte s rozmyslem

Rádi nakupujete a obdarováváte? Ale jestliže vaše peněženka z toho pláče, měli byste se krotit. Krásné dárky se dnes dají pořídit i za pár stokorun, klidně si v rodině letos dejte pravidlo, že každý dostane jen jeden menší dárek, tedy kromě dětí samozřejmě. Často si neuvědomujeme, že o dárcích to není, ani o tom, že budeme mít každý rok nové ozdoby na stromečku. Koneckonců krásné dárky se dají i vyrobit, zkuste pro přátele a rodinu vytvořit něco sami nebo se pusťte do výroby jedlých dárků. Ušetříte hromadu peněz.

Do pětistovky pak můžete pořídit hromadu věcí, například kosmetiku, poukaz na nákup v libovolném obchodě, lístky do kina nebo divadla nebo darujte kryptoměnu. Bude to lepší, než kdybyste darovali nějaký adrenalinový zážitek, protože u kryptoměny nikdy nevíte, jak to dopadne. Třeba z pouhé pětistovky uděláte z někoho blízkého milionáře, nebo taky ne. I když to nemůžete vědět, jedná se o docela zajímavý dárek, který zaujme.

Srovnávejte

Máte již dávno v mysli, co pořídíte babičce, dědečkovi, rodičům, partnerovi i dětem? Než se pustíte do nakupování, porovnejte si na internetu ceny. Internetové srovnávače cen vám jasně ukážou, že se na stejném zboží dá výrazně ušetřit, záleží na tom, odkud zboží objednáte. Někdy jsou rozdíly v cenách v řádech korun či desetikorun, ale dost často můžete ušetřit i nějakou tu stokorunu. A to už se vyplatí.

Není od věci nakupovat až po Vánocích

Že se ihned po vánočních svátcích rozbíhají velké výprodeje, víme všichni. Přesto si jen kvůli tomu svátečnímu pocitu chceme všechno nadělit ihned a musí to tedy být pod vánočním stromečkem. Už ale nejsme děti, ty si samozřejmě musí své dárečky rozbalit po stromečkem, ale u dospělých se to dá udělat jinak. Například oblečení nebo elektroniku nemusíte dát přímo pod stromeček, darujte pouze poukázku na nákup zboží a obdarovaný si poté může hned po svátích vybrat sám, co se mu líbí a za stejný peníz toho třeba pořídí ještě mnohem více. Jestliže si plánujete dávat větší dárky, vyplatí se to ještě více. Pod stromečkem pak může být opravdu jen drobnost pro radost.

Už se těšíte na letošní Vánoce? Nenechte se strhnout a zkuste si je udělat o něco skromnější. Hlavně, že budete s rodinou.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *