Tipy, jak ušetřit na dovolené

Také máte v plánu letní dovolenou, a očekáváte od ní příjemné zážitky, ale i to, že vás nepřivede na mizinu? Přinášíme vám tipy, jak ušetřit na dovolené. Uvidíte, že nejsou ani tak složité, jak si mnoho lidí myslí.

Ušetřete už při koupi zájezdu

První možnost, jak ušetřit na dovolené, je spojena už s tím, že si koupíte levný zájezd. Určitě ho nekupujte za plnou ceníkovou cenu. Vhodné je koupit ho buď jako first minute – tedy s předstihem, nebo jako last minute – na poslední chvíli. V obou případech mohou jít ceny i o několik desítek procent dolů.

Vyměňte si za nejlepší kurz

Druhou možností, jak ušetřit na dovolené je to, že si vyměníte cizí měnu za výhodný kurz. Zkuste se poptat v okruhu svých známých, zda někdo nemá peníze, které by vám výhodně směnil. Pokud ne, zkuste banky nebo směnárny. Vždy hleďte na konkrétní výši kurzu, a to v kolonce „prodej“. Čím bude kurz výhodnější, tím lépe. Pozor na případné nešvary, jako jsou:

  • Poplatky za směnu
  • Rozdílné kurzy u určitých objemů peněz
  • Jiné kurzovní lístky

Nenakupujte v centru

Jste na dovolené. Jak ušetřit, pokud se nechcete omezovat? Ideální je nenakupovat přímo v centru. Raději ujděte pár stovek metrů navíc. Uvidíte, že ceny celkem zajímavě klesnou. To lze pozorovat v jakémkoliv velkém městě nebo letovisku. Kde není tak velká frekvence turistů, jsou ceny příznivější. To platí i v porovnání velkého a malého letoviska. Navíc jsou země, kde můžete o ceně i smlouvat, což je také možnost, jak dát několik desítek procent z ceny dolů.

Používejte kartu

Ideálně tu debetní. Nejenom, že máte možnost zaplatit za celkem výhodný kurz. Stejně tak potěší i to, že daná platba nemusí být spojena s jakýmkoliv poplatkem. Dnes už bere platby většina obchodů téměř v jakýchkoliv turistických letoviscích. Karta je výhodná i proto, že s sebou nemusíte nosit tolik hotovosti. I tuto cestu spojenou s úsporou doporučujeme.