Sezóna letních brigád – co musíte vědět?

Pro mnoho mladých nejsou letní prázdniny odpočinkem, jelikož je to obdobím, kdy si chtějí vydělat nějakou tu korunu a tak půjdou na brigádu. Nabídka je letos poměrně bohatá a tak není problém vybrat skutečně vyhovující možnost. A co vše potřebujete v souvisleji s brigádou znát? Podívejte se.

Daně

Ano, z příjmu se skutečně platí daně. Pokud vás zajímá, o kolik se jedná, tak je to přesně 15 procent. To platí klasičtí zaměstnanci, stejně jako brigádníci. Existuje ale i cesta, jak je možné se daním vyhnout a tím si vydělat v podstatě více. Je to cesta zcela legální a souvisí s tím, zda studujete. Pokud ano, není nic jednoduššího, než u zaměstnavatele vyplnit růžové prohlášení. To je poměrně oblíbenou možností, jak se placení daně z příjmu u brigády vyhnout. Určitě doporučujeme.

Odvody

Zajímá vás, jak je to v případě brigády s placením sociálního a zdravotního pojištění? Pokud ještě studujete, nebo jste úspěšně skončili studium, jste stále vedeni jako studenti. A to znamená, že za vás sociální a zdravotní pojištění platí stát. Pokud půjdete na letní brigádu, nemusíte toto řešit – pokud si vyděláte méně než 10 000 Kč. Pokud si ale vyděláte více, je třeba dané odvody platit. Zde by však měl všechno zařídit zaměstnavatel a tak vy jako brigádníci taktéž nic neřešíte.

Smlouvy

Jaké smlouvy jsou pro letní brigády nejlepší? Je to jedna jediná, kterou je dohoda o provedení práce. Tu dnes využívá většina brigádníků, kteří v létě vyrazí pracovat a přivydělat si peníze. Znáte konkrétní výhody? Je to:

  • Jednoduché sepsání
  • Minimální administrativa
  • Méně povinností na obou stranách

Jedno omezení zde ale přece jenom existuje. A je spojeno konkrétně s tím, že na dohodu o provedení práce je možné odpracovat maximálně 300 hodin. Počítá se to ročně a platí to vždy na jednu konkrétní smlouvu a u jednoho konkrétního zaměstnavatele.