Rodiny s dětmi si tento rok přilepší

Rok 2018 je spojený s řadou finančních změn. Řada z nich se pochopitelně týká i rodinného segmentu, konkrétně potom toho, že si rodiny s dětmi přilepší. Pokud vás zajímá, jak hodně a jak konkrétně, podívejte se společně s námi.

Daňová sleva na první dítě

Toto je první věc, kterou zmíníme a která již od ledna roku 2018 platí. Je to daňová sleva na první dítě, která se zvedne. O kolik? Je to na první pohled sice jenom 150 Kč, ale když zjistíte, že díky tomu je to suma 1 267 korun měsíčně, jde o poměrně zajímavou částku, která za rok dosáhne hodnoty 15 204 korun. A jak je to u ostatních dětí v přepočtu na rok?

  • Druhé dítě – 19 404 Kč
  • Třetí dítě – 24 204 Kč
  • Následující děti – 24 204 Kč

Školkovné na dítě

Zde je třeba říci, že takzvané školkovné může uplatnit vždy jenom jeden z rodičů. Pokud jde o částku, tak ta odpovídá nákladům na umístění dítěte do daného zařízení. A jelikož ty rostou, logicky se zvyšuje také školkovné. A na jakou sumu? Může být rodinám s dětmi zaplaceno až celých 12 200 za jeden kalendářní rok. Jedná se o sumu na jedno dítě, kdy platí, že uplatnit lze danou částku na každé.

Placená týdenní otcovská

Jde o novinku pro rok 2018, která dříve neexistovala. Jak napovídá sám název, jedná se o placenou otcovskou dovolenou. Ta může činit až jeden týden a může si ji každý otec sám zvolit, a to kdykoliv do šesti týdnů od doby, kdy se dítě narodí.

Rodičovský příspěvek u dvojčat a vícerčat

Narodí se vám více dětí? Potom si také přilepšíte, protože se zvedne rodičovský příspěvek. Pokud půjde o vícečetný porod, tak je možné počítat se sumou 330 000 Kč. V roce 2017 však byla daná suma podstatně menší, jelikož činila jenom 220 000. Ta vlastně odpovídala tomu, jako by se vám narodilo jenom jedno dítě. Pokud k tomu dojde, tak se výše nijak nemění, jelikož stále hovoříme o dané nižší sumě, přes 200 tisíc.