Co přineslo EET za rok fungování?

Když se zavádělo EET, bylo to spojeno s mnoha negativními hlasy. Nyní můžeme říci, že první nasazení má za sebou více než rok svého provozu. Je tedy dobré začít kalkulovat a říci, co přineslo EET za rok fungování. A to jak s ohledem na pozitiva, tak i s ohledem na negativa.

Více DPH

První číslo se týká výběru DPH. Když se podíváme na to, kolik se za rok EET vybralo na této dani, tak Ministerstvo financí přichází s číslem, které je vyšší zhruba o 5 milionů korun. Ministerstvo to samozřejmě přičítá EET. My nesmíme zapomínat na to, že se dobře daří ekonomice. Je nízká nezaměstnanost, lidé mají peníze, více utrácejí a tak logicky dochází i k tomu, že se zvyšuje výše vybraného DPH.

Srovnání podmínek na trhu

Zde je jasný celkový pozitivní dopad. Jde o to, že už není tak jednoduché obcházet zákony a tak se podnikatelské prostředí mnohem více narovnalo. A to v tom směru, že můžeme na podnikatelské segmenty, kde je EET zavedeno, pohlížet jako na ty, kde už v podstatě nejsou podvodníci a podmínky všech jsou si rovny.

Likvidace menších provozoven

EET má i negativní dopady. Jsou spojeny s tím, že hlavně menší provozovny zavřely. Jde o lokální vesnické obchody, ale i vesnické hospody. Důvodem je zvýšené administrativa, ale i neochota učit se novým věcem. Jelikož dané podniky byly spíše přivýdělky, rozhodli se jejich majitelé pro zavření, než pro cestu spojenou s další byrokracií.

Kontroly a pokuty

První rok EET přinesl i mnoho kontrol. Celkem jich bylo uskutečněno 76 761. Ty celkově potvrdily respektování zákona. A to proto, že bylo uděleno jenom 4 000 pokut. Celkový počet pokud sice byl ve výši 38 milionů korun, ale tou nejvyšší pokutou byla suma 260 000 a další pokuty nad 100 000 Kč byly uděleny další čtveřici firem. Jinak tedy byly pokuty spíše v desetitisících, čímž se nepotvrdily obavy nad tím, že pokuta bude vždy likvidační a astronomická.