Kam ukládat peníze na spoření s možností okamžitého výběru?

Chcete si šetřit peníze, abyste získali přijatelné zhodnocení a zároveň k nim mít ihned přístup bez nutnosti čekání na uplynutí stanovené doby nebo plnění jiných podmínek? Potom se pojďme podívat, jaké máte možnosti a především, jak se zorientovat na trhu bankovních spoření, abyste získali výhodnou nabídku.

Běžný účet X spořicí účet X termínovaný vklad

Zhodnocení peněz na běžném účtu je naprosto minimální a mnohdy ani nepředčí inflaci. Z toho důvodu není běžný účet vhodný pro dlouhodobé ukládání peněz. Výhodnost na základě vyššího úroku poskytují termínované vklady a spořicí účty. Termínované vklady jsou omezeny datem výběru a nemáte tak k penězům ihned přístup, stejně jako například u stavebního spoření, byť jejich zhodnocení je mezi všemi formami spoření nejvíce výhodné. Jako alternativa mezi běžným účtem a termínovaným vkladem se pak nabízí spořicí účet, kde sice na rozdíl od termínovaného vkladu máte mírně vyšší výnos a není zde zaručeno, že počáteční úroková sazba během let neklesne (nebo také nestoupne), ale zase nabízí řadu jiných výhod:

  • Okamžitý výběr i po částech
  • Vedení ve většině případů zcela zdarma
  • Bezpečnost vysoká – srovnatelná s běžnými účty

Výběr konkrétní banky

Nabídky jednotlivých bank se značně liší a úrokové sazby mohou být někde i více než dvojnásobné než jinde. Váš spořicí účet nemusíte mít vedený u banky, kde máte běžný účet a další zavedené služby jako jsou například půjčky. Je dobré vybrat takovou, která vám nabízí nejlepší podmínky. Tím však není myšlen jen dobrý úrok. Je třeba zohlednit další věci – například frekvenci připisování úroků a další dodatečné podmínky jako nutnost provést určitý počet transakcí, abyste nabízenou úrokovou sazbu získali. Důležitý je také klientský servis a jednoduchost ovládání i zřízení účtu – u některých bank si ho můžete pořídit i za pár minut on-line z pohodlí domova. Pro lepší zorientování se na trhu vám mohou pomoct srovnávače a aktuální analýzy.