Vybírání z bankomatu v zahraničí – jaké jsou poplatky?

Platební karty jsou trendem a je jasné, že je lidé začínají používat stále více a stále aktivněji. Často je berou i na zahraniční dovolenou, kde se díky nim obejdou bez vození hotovosti. A co když ji potřebují? Jsou tu bankomaty. Jaké jsou poplatky za výběr? Podívejte se s námi.

Jakou máte banku?

Roli hraje především vaše banka, jelikož právě na té záleží, jak bude výběr peněz výhodný, nebo nevýhodný. Pokud se podíváme blíže, je třeba začít možnostmi nejvýhodnějšími. Sem se jasně řadí hlavně nové a menší banky, jako je Air Bank, stejně jako to může být Equa bank. V obou případech lze u určitého účtu, nebo s použitím určité karty získat možnost výběru zcela zdarma.

Pokud se podíváme naopak na nejdražší možnosti, rozhodně mezi ně můžeme zařadit banku Moneta Money Bank, kde se platí 100 Kč plus poplatek z vybírané částky ve výši 0,5 procenta. Podobně je na tom třeba FIO banka, kde se platí 80 Kč plus poplatek ve stejné výši.

Kam se chystáte cestovat?

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí mohou být spojené také s tím, kam se vlastně chystáte. Jsou lokality, kde je výběr levnější, stejně jako jsou lokality, kde může být dražší. Opět záleží hlavně na bance, zda jednotlivé lokality rozlišuje. Pokud ano, tak mezi nejlevnější patří:

  • Slovensko
  • Státy EU
  • Ostatní země v rámci Evropy

Hleďte také na kurz

Pokud je vaším cílem co možná nejvýhodnější výběr, potom doporučujeme kromě poplatků za výběr ze zahraničního bankomatu hledět také na kurz. I ten si banky nastavují dle svého. Může se tedy stát, že výběr peněz u banky s poplatkem může být díky výhodnému kurzu lepší, než bezplatný výběr peněz, ale s nutností akceptovat méně výhodný kurz. I toto je dobré si před cestou zkontrolovat. A pokud narazíte na nejvýhodnější nabídku, není problém si u konkrétní banky zřídit účet – tedy pokud bude zdarma a nebude spojován s dalšími poplatky.