Co vám může zabavit exekutor a co vám naopak musí nechat?

Exekuce dnes není nic příjemného. Pokud nesplácíte své dluhy, je velmi pravděpodobné, že vás dříve nebo později navštíví. Pokud ho očekáváte, je dobré vědět, co vám může zabavit exekutor a co vám naopak musí nechat. Podívejte se s námi.

Jak je to s penězi?

Pokud jde o peníze, tak ty samozřejmě zabavit může. Najde-li je u vás doma, může si vzít vše, kromě dvojnásobku životního minima. Tolik vám dle zákona musí ponechat. Pokud jde o zablokování účtu, tak zde máte možnost o tuto sumu požádat na pobočce své banky a po několika ověřeních vám bude i ze zablokovaného účtu vydaná.

Jak jsou na tom osobní věci?

Ty vám jednoduše exekutor zabavit nesmí. Na mysli máme takové věci, které se týkají vašeho rodinného života jako takového. Máme-li být konkrétní, jsou to:

  • Různé dokumenty a smlouvy
  • Osobní fotografie
  • Studijní nebo náboženské knihy

Stejně tak vám samozřejmě nesmí zabavit ani jakékoliv osobní léky, a to ať už ty, které užíváte pravidelně, tak ty, které máte spíše jako prevenci. Důležité je zmínit, že vám nemůže vzít ani věci poměrně vysokých hodnot, a to jsou snubní prsteny. Pokud je nosíte, máte právo si je ponechat. Pokud jde o jiné věci včetně šperků, tak ty už zabavovat může.

Nesmí ohrozit váš klasický život

I to je dobré vědět a tak je dobré připravit se na to, že nesmí vzít třeba postel spolu s ložním prádlem, stejně jako nesmí vzít nádobí, ledničku, pračku nebo sporák. Musí vám nechat to, co je třeba k základnímu fungování domácnosti. Už ale může odnést to, co je navíc. Třeba kávovar, mikrovlnnou troubu, fritovací hrnec. Bez toho se v domácnosti obejít můžete.

Děti a mazlíčci

Poslední kategorie se týká dětí a domácích mazlíčků. Pokud jde o zvířátka u vás doma, tak vám je může ponechat. Jinak už tomu ale je u hospodářských zvířat, které zabavit může. Pokud jde o děti, nesmí zabavit nic, co by ohrozilo jejich péči. Stejně tak jim nesmí zabavit ani hračky.