Úrokové sazby hypoték

Úroková sazba je laicky řečeno měřítko ceny peněz, které určuje Česká národní banka. Je to zvýšení půjčené částky vyjádřené v procentech, které se váže na určité časové období. Úroková sazba se většinou sjednává jako stálá, ale je možné narazit i na proměnlivou sazbu. Výše sazby neobsahuje další položky, které se k úvěru vážou. Těmi jsou hlavně poplatek za vyřízení úvěru, poplatek za vedení účtu a další možné poplatky – toto je vyjádřeno v RPSN, tedy roční procentní sazbě nákladů. RPSN je většinou více opomínaný údaj, nicméně je velmi důležitý při rozhodování klienta od koho úvěrovou nabídku využije. Úroková sazba může být fixovaná – teda stálá pro určité období (měsíc, rok, 3 roky, 10 let) nebo variabilní – proměnlivá, závisí na aktuálních podmínkách na finančním trhu. Úrokovou míru ovlivňují různé faktory – čistá úroková míra, riziková prémie, inflace, kurzové riziko nebo úroková míra, za kterou půjčuje centrální banka ostatním finančním institucím. Aktuálně se výše úrokové sazby hypoték snížila a je na 2,81%.

Očekávaný vývoj úrokových sazeb a trendy bank!

Na počátku roku finanční trh spíše stagnoval, nyní se úrokové sazby pohnuly směrem dolů a stále padají. Díky tomu roste zájem o hypotéky i ze strany klientů, kteří jsou si dobře vědomi velmi výhodných aktuálních cen. Ceny nemovitostí jsou také velmi nízko, ale pozor – tento stav už nemusí trvat příliš dlouho. Jestli uvažujete o pořízení vlastního bydlení, pospěšte si! Banky se předhánějí s akčními nabídkami a je tedy skutečně z čeho vybírat.

Hypotéka přes sociální síť? Né, to nění vtip!

Nejnižší ceny aktuálně nabízí UniCredit Bank s 1,99% a dvouletou fixací. Zajímavým fenoménem je stále častější prodej hypoték přes sociální sítě, tohoto se chopila především Česká spořitelna. Pokud vám tedy končí fixační období, je pravý čas pro refinancování hypotéky. V tomto případě doporučujeme využít nejen konkrétních nabídek, ale také internetových online kalkulaček, které velmi šikovně srovnají nabídky všech bank na trhu.