Srovnání povinného ručení

Téměř polovina z celkového počtu registrovaných automobilůpovinné ručení sjednané u jedné ze tří velkých pojišťoven na českém trhu. Jedná se o pojišťovny Kooperativa, Českou pojišťovnu Českou podnikatelskou pojišťovnu. Ostatní klienty si mezi sebe rozdělují menší pojišťovny. Pokud vám tedy vaše pojišťovna zaslala oznámení o zvýšení ceny povinného ručení, máte měsíc na to, abyste našli levnější a mohli jste přejít jinam.

Využívejte online kalkulačky

Samozřejmě, jako první je vhodné využít některý z online srovnávačů pojištění, které provozují servery jako například srovnavac.cz, epojisteni.cz, povinne-ruceni.cz nebo pojistitel.cz. Problém se zdá být v porovnávání výše pojistných limitů, rozsahu asistenčních služeb nebo způsobu likvidace pojistné události. Všechny porovnávače toto ještě v nabídce nemají, což výsledky dost zkresluje. Další možností je obejít všechny relevantní pojišťovny a na konkrétní kalkulaci se doptat na přepážce, což je ale velmi časově a možná i psychicky náročné. Pokud se ve finančních věcech příliš nevyznáte, nebo prostě necháváte tyto záležitosti radši na profesionálech, je dobré se vybrat některého z nezávislých finančních poradců, kteří mají mnohem detailnější informace nejen o produktech, ale i o tom, jak daná pojišťovna postupuje při řešení pojistné události a jak vysoké limity plní.

Na co při výběru pamatovat?

Pokud jste nespokojeni se stávajícím pojistitelem, můžete smlouvu vypovědět šest týdnů před výročím smlouvy, a to jak písemně, tak na přepážce. To znamená, že můžete pojišťovnu měnit každý rok. Pokud vám pojistitel cenu povinného ručení zvýšil, máte měsíc od obdržení dopisu na odstoupení od smlouvy. Pokud se začnete rozhodovat mezi různými druhy povinného ručení, myslete na dostatečné limity pojistného plnění – pokud byste limit zvolili příliš nízký, riskujete, že budete hradit část škody. To se velmi snadno může stát například při hromadné nehodě na dálnici. Dobře porovnejte také asistenční služby a jejich šíři v ohledu, jaké byste při nehodě uvítali. Různé druhy připojištění, zvlášť havarijní, dokážou ušetřit spoustu nervů a starostí. Pamatujte na to, že počet dopravních nehod stále roste a vy vůbec nemusíte být viníkem. Zvlášť pokud je automobil součástí výkonu vašeho povolání, je více než vhodné ho dobře pojistit.