Rok 2017 – fakta o nezaměstnanosti a mzdách

I když je rok 2017 téměř na začátku, již nyní lze celkem dobře odhadnout, s čím bude spojený jak v oblasti nezaměstnanosti, tak v oblasti mezd. Pokud vás zajímají dané informace, pojďme se na ně společně podívat. Nejprve zmiňme jeden důležitý ekonomický fakt, kterým je inflace. Ta se očekává na dvou procentech, což je velmi pozitivní hodnota.

Rok 2017 a nezaměstnanost

Pokud se podíváme na oblast nezaměstnanosti, je třeba říci, že ta dlouhodobě klesá. Pokud máme být konkrétní, tak podle prvotních odhadů rok 2017 přinese čísla, která se budou nacházet na hranici okolo čtyř procent. To znamená, že 96 lidí ze sta bude mít práci. Jde samozřejmě o celostátní průměr a tak některé lokality budou stále spojeny s nezaměstnaností vyšší. Půjde hlavně o tyto oblasti:

  • Ústecký kraj
  • Moravskoslezský kraj
  • Jihomoravský kraj

Rok 2017 a vývoj mezd

I vývoj mezd by měl být v roce 2017 rozhodně pozitivní. Pokud se podíváme na tu minimální, tak se očekává její navýšení zhruba o 5 procent. Pokud jde o mzdy reálné, tak ty by se měly zvýšit o tři procenta. Pozitivní výhledy ale mluví i o navýšení vyšším. Nízká nezaměstnanost totiž může znamenat i nedostatek lidí. Proto budou firmy motivovat nové zaměstnance právě navyšováním mezd, stejně jako je mohou motivovat i různými příplatky, bonusovými odměnami, nebo řadou pracovních benefitů. Tedy vším, co se v době vysoké nezaměstnanosti a zájmu o každou pozici zase až tolik nenabízí.

Jak se pro rok 2017 zachovat?

Pokud se chcete v roce 2017 s ohledem na vývoj mzdy a nezaměstnanosti správně podívat, je ideální doba k tomu, říci si o větší plat, nebo vyměnit zaměstnání za jiné. I když zde nezaměstnanost stále je, nesmíme opomenout fakt, že daná výhledová čtyři procenta budou tvořit i lidé, kteří pracovat nechtějí. Těch, kteří si práci skutečně hledají, bude reálně méně. To z vás na pracovním trhu může udělat celkem žádaného člověka.