Prodej nemovitosti bez realitky: Jak zvýšit své šance na úspěch a jak postupovat?

Prodej bytu nebo domu není jen tak. Zvláště v dnešní době, kdy si koupit nemovitost může dovolit jen málokdo, je mnohdy prodej nemovitosti během na hodně dlouhou trať. Čeká vás tak hodně starostí, úkolů a povinností. Pokud se ale přeci jen chcete vyhnout prodeji přes realitní kancelář, zvyšte své šance na úspěch v prodeji a dobře se na samotný prodej i propagaci nemovitosti připravte.

Proč prodávat nemovitost bez realitky?

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost, jistě tak budete činit za účelem zisku, co největšího zisku samozřejmě. A právě proto se řada lidí rozhodne jít do prodeje po vlastní ose, tedy bez oslovení realitní kanceláře. Jistě, můžete tak získat mnohem více peněz, ale můžete také šlápnout vedle.

Zatímco při prodeji nemovitosti přes realitní kancelář se realitní makléř postará o všechno, pokud se rozhodnete do toho jít sami, budete si také muset všechno zajistit sami. A to není jen tak. Je třeba vypracovat smlouvy, zařídit převod nemovitost v katastru nemovitostí, zkontrolovat případné právní překážky v katastru nemovitostí, určit adekvátní cenu nemovitosti, organizovat prohlídky s případnými zájemci a mnoho dalšího. Jak tedy postupovat, abyste vůbec uspěli?

Jak stanovit cenu?

Prvním krokem v prodeji nemovitosti je jistě stanovení ceny. Ta by měla být adekvátní a realistická. Pokud se rozhodnete nechat se inspirovat podobnými inzeráty na internetu, dejte si pozor. Řada lidí si hned zpočátku říká o vyšší částku, než na kterou by byla nemovitost normálně hodnocena, pak se vám může stát, že budete nemovitost prodávat zbytečně moc dlouho a bez úspěchu. Držte se při zemi, můžete zkusit využít pro začátek i kalkulačky, které se běžně nacházejí na stránkách realitních kanceláří, ale opět dostanete jen hrubý odhad.

Pro stanovení správné ceny nemovitosti je třeba využít aktuálních dat, je třeba přihlédnout na stav nemovitosti a posloužit vám mohou i data z katastru nemovitostí. Zaměřte se na prodejní ceny z kupních smluv a také se poohlédněte po inzerátech z okolí vaše bydliště. Všichni víme, že ceny nemovitostí se liší i například podle velikosti měst.

Nemovitost připravte co nejlépe

Má váš dům či byt nějaké mouchy? Ještě před samotným prodejem se je snažte všechny vychytat. Pokud chcete zvýšit prodejní cenu, musíte mít nemovitost dokonale připravenou, proveďte proto drobné úpravy i opravy, jen dejte pozor, abyste do oprav neinvestovali příliš mnoho financí zbytečně. Starší byty nebo domy určené k následné rekonstrukci se dnes prodávají mnohem lépe, než novostavby z důvodu nižší pořizovací ceny. Díry ve zdi nebo kapající kohoutky ale samozřejmě vyřešte ještě před prodejem.

Než se pustíte pak do fotografování nemovitosti, dobře ukliďte, snažte se, aby fotky vypadaly hezky, reálně a foťte na kvalitní fotoaparát a při dobrém světle. I kvalitní fotky zvyšují šanci na úspěšný prodej, uvědomte si, že případný zájemce jako první uvidí právě vaše fotky v inzerátu. Musí tedy zaujmout.

Zveřejněte co nejvíce inzerátů

Při psaní inzerátu jsou fotky to nejdůležitější, ale i samotný obsah inzerátu musí mít hlavu a patu. Snažte se také inzerovat svou nemovitost na co nejvíce dostupných inzertních webech, klidně nabídku zveřejněte i na sociálních sítích. Nezapomeňte ani na specializované realitní servery.

Od prohlídek po samotný prodej

Tohle jsou všechno jen přípravné fáze, jakmile ale někdo na inzerát zareaguje, jde do tuhého. Musíte naplánovat prohlídku nemovitosti a být připraveni na zodpovězení všech případných otázek, které mohou zájemci mít. Určitě počítejte i s tím, že zájemci budou chtít ještě diskutovat o ceně, je třeba počítat s tím, že na ceně se musíte vzájemně dohodnout. Stanovte si tak cenový strop, pod který už nebudete chtít jít.

Jakmile se dohodnete a podáte si ruce, oslovte advokáta, který zajistí zbytek. Platné smlouvy i bezpečný převod peněz. Proces převodu peněz je zdlouhavý, navíc je třeba počítat s čekací dobou, než se převod vlastnictví dojedná na katastru nemovitostí. V tomto bodě zastoupí služby realitního makléře právě advokát, i když i tomu budete muset zaplatit, určitě to nebude tolik, jako kdybyste si po celou dobu platili služby, které poskytují realitní kanceláře.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *