Jak poslat dolary na xtb

Se mým postupným vstupem do světa investic jsem se rozhodl začít používat brokera xtb kvůli nákupům akcií bez poplatků. Účet jsem si založil v dolarech, protože chci nakupovat hlavně americké akcie a snažil jsem se najít nejrychlejší a nejlevnější cestu jak dolary vložit.

Bankovní převod z CZK

První vklad jsem udělal z bankovního účtu v korunách pro účel ověření účtu. Konverzi tedy provedla Unicredit bank při přijetí peněz na dolarový účet. Poslal jsem si tam 100 Kč, protože jsem neměl v plánu dále vkládat bankovním převodem v korunách, ale když už jsem si ten czk účet vložil, chtěl jsem to dokončit. Na účet se mi připsalo $4,34. Toho dne byl střední kurz dolaru 22,33 Kč, tedy poplatek 3,1 %. Je možné, že procentuální výše poplatku byla lehce jiná, nedíval jsem se na středový kurz přesně ve chvíli platby. Poplatek je vysoký, ale pořád nižší, než kdybych posílal z dolarového účtu u české banky (mezinárodní platba, korespondenční banky, poplatkové peklo).

Roklen fx

Roklen fx podporuje pouze konverze od 1 000 €, poslal jsem si tam tedy 24 000 Kč a převedl na dolary. Celkový poplatek za převod + rozdíl v kurzu byl 100 Kč (+nějaké malé haléře). Poplatek byl tedy přibližně 0,42 %. Následný bankovní převod do xtb byl bez dalších poplatků, trval jeden pracovní den.

Cyrrus fx

U Cyrrusu je velká výhoda v množství jejich bankovních účtů a vydal jsem se cestou Fio czk → Cyrrus → Fio usd. Za 1000 Kč jsem dostal $44,35 a poplatek jsem si v tu chvíli dopočítal lehce přes 0,2 %. Nicméně jsem se dostal do slepé uličky, protože jsem následně zjistil, že by si Fio za dolarovou platbu do xtb účtovalo 200 Kč poplatek a kdo ví, kolik by mi xtb strhlo za poplatek svojí bance. Takže bych musel posílat opravdu velké částky, aby byl poplatek procentuálně zanedbatelný. Asi by šlo poslat peníze přímo z Cyrrusu do xtb stejně jako v případě Roklenu, nezkoušel jsem, protože xtb deklaruje že platby z jiného než mého účtu odmítne (u Roklenu to prošlo).

Revolut

Cesta, kterou jsem zpočátku vyhodnotil jako zbytečně složitou, se nakonec ukázala nejvýhodnější jak časově, tak i co se týče poplatků.

  1. Korunová platba kartou z banky do Revolutu
  2. Výměna korun na dolary v Revolutu
  3. Platba virtuální Revolut kartou (tu dostanete automaticky) přes PayPal u xtb (bez poplatku). Peníze na účtu během několika minut a poplatek za převod měny byl 0,13 %. U tohoto způsobu pravděpodobně zůstanu, pokud neobjevím nějaký ještě výhodnější.

Při přesáhnutí směny 25 000 Kč za měsíc si Revolut začne za směnu účtovat dodatečné 0,5 % pro plán Standard (bez měsíčního poplatku).
Aktualizace: od 7.6.2023 se tento poplatek zvyšuje na 1 %.

Jak počítám poplatek?

Procentuální poplatky, které v článku úvádím, počítám jako procentuální část vkladu, která zbyde po přepočtu podle středového kurzu. Např. u Revolutu jsem za tisícovku jsem dostal $45,23 a aktuální středový kurz byl 22,08 Kč za dolar. V tomto středovém kurzu by dolarová částka stála 998,68 Kč. Zbývající 1,32 Kč tedy vnímám jako poplatek. Pokud si sami počítáte poplatek jiným způsobem a vychází vám jiná čísla, v podstatě to ničemu nevadí, nicméně vždy se ujistěte, že při srovnávání různých produktů používáte stejný způsob výpočtu.

Máte jinou zkušenost, nebo znáte lepší způsob? Napište nám do komentářů!

Upozornění: Investování na kapitálových trzích nese riziko ztráty. Investujte pouze peníze, jejichž případná ztráta vás nepřivede do finančních potíží.
Zdroj náhledového obrázku: xtb

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *